Dzień 1
SALONIKI I URANOPOLI
Przelot do Salonik. Przelot kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych. Spotkanie w Salonikach z przewodnikiem, który pojedzie z nami dalej do Athos i będzie towarzyszył nam cały czas. Przejazd na noc w rejon Athos do miasteczka Uranpoli. Czas na wspólną kolację w tawernie (poza ceną) i nocleg w pensjonacie.
Dzień 2
REJS NA ATHOS
Rano czeka nas załatwienie niezbędnych formalności koniecznych na wjazd do Athos. Czas na poznanie uroków miasteczka Uranopoli z charakterystyczną bizantyjską wieżą. Rano wygospodarujemy nieco czasu na plażę i kąpiel w morzu. Następnie czeka nas rejs do Athos. W tym dniu znajdziemy się w innym świecie, unikalnej republice mnichów. Tam liczą się tylko wartości duchowe, świat materialny musimy zostawić w naszym świecie i wejść nie tylko fizycznie, ale też psychicznie do innej rzeczywistości. Już od strony morza zobaczymy piękne klasztory, zielone wzgórza i skały. Sama góra Athos staje się coraz lepiej widoczna. Statek dopływa do portu Dafni, największego i właściwie jedynego portu w państwie. W pierwszym dniu poznamy już Karies, stolicę Athos. Znajduje się tam m.in. kościół Protaton, niezwykle ważny dla Athos. Znajduje się w nim słynna ikona Matki Bożej. W miasteczku będziemy mieć czas na odwiedzenie sklepiku z pamiątkami i znakomitymi winami produkowanymi na Athos Po południu zostaniemy rozlokowani na nocleg w wygodnych pokojach gościnnych.
Dzień 3 – 4
REPUBLIKA ATHOS
Mamy pełne dwa dni na poznanie wielu miejsc Athos. Będziemy mieli okazję odwiedzić szereg ciekawych miejsc półwyspu i przy pomocy naszego tłumacza porozmawiać z mnichami. Athos zajmuje południową część najbardziej wysuniętego na wschód „palca” półwyspu Chalkidiki. Miejsce to ma bogatą historię i zajmuje szczególne miejsce wśród prawosławnych z całego świata. Znajduje się tu aż 20 autonomicznych klasztorów, które współrządzą państwem. Na południu wznosi się święta góra Athos (2033 m n.p.m.). Pomiędzy klasztorami będziemy poruszać się samochodem i mamy czas, by dotrzeć do najciekawszych miejsc państwa. Dotrzemy między innymi do Wielkiej Ławry – klasztoru matki od którego zaczęła się historia tysiącletniego państwa. Będziemy w pięknie położonym nad morzem monastyrze Iwiron, dawniej gruzińskim, a dzisiaj greckim. Zachwyci nas położony na skale niczym orle gniazdo klasztor Simonopetra. Jeśli uzyskamy zezwolenie będziemy mogli zobaczyć najcenniejszą relikwię klasztoru – oprawioną w srebro rękę Marii Magdaleny. Będziemy zwiedzać szereg pustelni i skitów, czyli budowli zamieszkanych przez mnichów, które są podporządkowane głównym klasztorom. Przykładem jest skit św. Andrzeja zamieszkany przez mnichów rosyjskich. Choć jest podporządkowany innemu klasztorowi jest większy od niejednego z głównych monasterów. Wyjątkowe wrażenie robią pustelnie położone na skałach w południowej części półwyspu. Wprawdzie mnisi żyją wg surowych reguł to widok, którym się rozkoszują można ocenić jako pięciogwiazdkowy. Podczas zwiedzania możemy mieć okazję usłyszenia śpiewów mnichów, w pięknych wnętrzach kościołów robi to szczególne wrażenie.
Dzień 5
POWRÓT DO SALONIK
O poranku musimy pożegnać się z naszymi gospodarzami i opuścić Athos. Jeżeli wymaga tego godzina przelotu, Athos opuścimy już w dniu poprzednim i przenocujemy w Uranopoli. Podróż do Salonik na lotnisko lub dalszy samodzielny pobyt w Grecji.