Big Sur to majestatyczny odcinek lądu położony na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, pomiędzy dwoma najważniejszymi miastami Kalifornii: San Francisco i Los Angeles. Trasa przez ten niesamowity kawałek lądu jest pełna zapierających dech w piersiach widoków. Teren ten zasiedlili Hiszpanie w roku 1830, ale wcześniej zamieszkiwali tu od pokoleń rdzenni mieszkańcy tych ziem: Esselen, Salinan i Ohlone.
Przybysze z Europy i Azji zasiedlali licznie tereny w czasie słynnej gorączki złota w roku 1849, wtedy także rozrosło się i rozkwitło San Francisco. To z tym miastem i gorączką złota wiąże się legenda wynalezienia jeansów, ulubionych, chyba przez wszystkich, spodni. Ręka w górę, kto z nas nie miał w życiu choć jednej pary levisów! Jeśli jest wśród nas taki nieszczęśnik, spokojnie można to nadrobić podczas wyprawy do USA. Sklepów Levis nie brakuje, ceny są niższe niż w Europie, a wybór rozmiarów większy. To informacja dla osób o jeden rozmiar za dużych, tak, jak ja. Przy okazji tego wątku, czas obalić legendę — bo to nie romantyczni bohaterowie, poszukiwacze złota, byli pierwszymi klientami marki. Najpierw były jeansowe kombinezony, które Levi Straus produkował od lat 70 tych XIX wieku dla robotników pracujących przy budowie Kanału Panamskiego. Na słynne 501. trzeba było poczekać do lat 90 tych XIX wieku, kiedy po poszukiwaczach złota krążyły już tylko legendy. Przez długie lata był to strój robotników i cowboy. A w latach 60 tych stały się przedmiotem pożądania na całym świecie od San Francisco poprzez Berlin po Tokio. W komunistycznej Polsce zdobycie takich spodni graniczyło z cudem.
Jeszcze na początku XX wieku teren Big Sur był trudno dostępny. Dopiero budowa słynnej „Jedynki” - Highway One w latach 30 tych minionego wieku, pozwoliła na szerszą eksploatację tego niesamowitego skrawka Ziemi. Cała Jedynka liczy 656 mil, czyli 1056 km. Jest to najdłuższa trasa stanowa w Kalifornii. Odcinek pomiędzy San Francisco a Los Angeles wynosi 442 mile. Autostrada oznaczona jest jako All American Road, czyli utworzony przez Kongres w 1991 roku program dla ochrony malowniczych dróg, które straciły na znaczeniu w transporcie codziennym, ale ze względu na swoją wyjątkowość stały się atrakcjami turystycznymi samymi w sobie. Oprócz połączenia nadmorskich miast takich jak: Santa Cruz, Monterey, Big Sur, San Simeon, Santa Barbara czy Santa Monica zapewnia także dostęp do plaż, parków i innych atrakcji wzdłuż wybrzeża. Mamy tu między innymi Park Narodowy Ano Nuevo, gdzie znajdują się kolonie uchatek zwanych także lwami morskimi, słoni morskich, czyli mirung, oraz wydry. Nawet jadąc Jedynką, te sympatyczne, olbrzymie zwierzaki zobaczymy z trasy. Warto się wtedy zatrzymać i przyjrzeć im z bliska. Zależnie od pory dnia leniwie leżą na piachu lub aktywnie pluskają się w wodzie, poszukując pokarmu. W San Francisco częścią Jedynki jest słynny most Golden Gate — symbol miasta. To obowiązkowy punkt dla odwiedzających to jedno z najpiękniejszych miast Ameryki.
Big Sure inspirował artystów-malarzy, pisarzy i piosenkarzy. Do chyba najsławniejszych należy amerykański pisarz Jack Kerouac i jego powieść „Big Sure”, gdzie tłem dla dramatu bohatera jest kalifornijska, dzika przyroda. Na podstawie książki został nakręcony film w 2013 roku pod tym samym tytułem, w reżyserii Michael Polish. Chodź, książka Kerouac została napisana w 1962 roku, to przyroda i krajobrazy Big Sur nadal zachwycają. Jak przeczytacie w programie wycieczki USA ZACHÓD w katalogu Prestige Tours „Panuje pogląd, że przebiegająca przez dzikie wybrzeża Big Sur jest najpiękniejszą drogą świata. Za każdym zakrętem otwierają się nieziemskie widoki, pojawiają się błękitne zatoki, a kolorowe skały schodzą wprost do oceanu”. Doświadczywszy kilkukrotnie przejażdżki Jedynką, zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Ta trasa ma coś magicznego. Myślę, że dużo magii daje kalifornijskie słońce, jego rozproszenie, to, jak przedziera się przez olbrzymie sekwoje i jak odbija od fal Oceanu.
Maciej
pilot i przewodnik
Zainteresowaliśmy Cię tym kierunkiem? Sprawdź nasze wycieczki do USA.