Pod smoczymi skrzydłami
Prawdopodobnie o Jemenie nie wiesz dużo… Może docierały do Ciebie katastroficzne wiadomości dotyczące tamtejszych konfliktów. A gdyby tak odkryć ten kraj na nowo ? Przełamać wszelkie stereotypy i dowiedzieć się, co ma do zaoferowania ten niezwykle tajemniczy kraj Bliskiego Wschodu? Jemen jest położony na skraju Półwyspu Arabskiego, u stóp Zatoki Adeńskiej. Oblewany jest wodami Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Nie da się ukryć, Jemen to państwo o dość burzliwej i chaotycznej historii, która może zafascynować.
Trudno w to uwierzyć, ale już w starożytności Jemen nazywany był przez Greków i Rzymian „Arabia Felix”, co oznacza Arabię szczęśliwą. Za ciekawostkę można uznać Arabskie słowo „yimin”, które w tłumaczeniu oznacza „po prawej” stronie lub „szczęśliwy”. Zatem Jemen to szczęśliwy kraj po prawej, czyli Allacha stronie. Jemen od północy sąsiaduje z Arabią Saudyjską a od wschodu z Omanem. Przez kraj przechodzą malownicze pasma górskie, zbudowane z kredowych piaskowców oraz wapieni. Stolicę Jemenu, Sanę można uznać za historyczną perłę, której pierwsze ślady istnienia pojawiają się już w I wieku i tym samym należy do najstarszych miast na świecie.
Wyprawa w kosmos
My zabierzemy Cię jeszcze trochę dalej. Politycznie będziesz się znajdował jeszcze w Omanie, geograficznie już w Afryce a duchowo w kosmosie… To ląd niedotknięty wojną i nieskażony konfliktami zbrojnymi, który na przestrzeni lat utworzył i zachował do dziś swą odrębność. Wycieczka na Sokotrę to ponadprzeciętna podróż na tajemniczą wyspę dryfującą na Oceanie Indyjskim, która nieustannie utrzymuje swą oryginalność i autentyczność. Zaskakuje swym „niepowtarzalnym dziwactwem”. Sokotra znajduje się 250 km od Rogu Afryki i 380 km od Półwyspu Arabskiego, zatem można powiedzieć, że rozum Sokotry został na Półwyspie Arabskim, a serce w Afryce. Siedem milionów lat temu część półwyspu odłączyła się od lądu, tworząc odrębną magiczną, pełną niespodzianek wyspę. Sokotra w jest największą i jedyną zamieszkałą wyspą, należy ona do archipelagu mniejszych, porozrzucanych, niczym perły po Oceanie Spokojnym wysp. W skład archipelagu wchodzą Samha, Darsa i Abd El Kuri. Sokotra w Jemenie uznawana jest za jeden z najbardziej odizolowanych dziewiczych lądów na Ziemi, który powinieneś koniecznie zobaczyć jeszcze przed destrukcyjną działalnością człowieka. Wycieczka na Sokotrę oczaruje Was przede wszystkim swą ponadprzeciętną naturą i wybitnie rzadkimi cudami matki natury. Według wielu podróżników stąpanie po Sokotrze jest jak stawianie pierwszych kroków na obcej planecie. Wniosek z tego płynie taki. Nie musimy lecieć w kosmos, żeby poczuć się jak na innej planecie.
Wyjątkowa Sokotra
Wyspa była odwiedzana przez arabskich żeglarzy, następnie osadników z Indii, Afryki, Grecji, a nawet piratów z Somalii. Można półżartem powiedzieć, że ci ostatni urządzali sobie szczególne wycieczki na Sokotrę. Wyspa ta stała się dla nich wygodną „przystanią” do tankowania łodzi pirackich w trakcie kolejnych rabunków. Do dziś Somalia zgłasza roszczenia do wyspy, choć trudno dziś mówić o jednym państwie somalijskim. Wyspę odwiedzało wielu odważnych, którzy szukali zysku i chcieli się wzbogacić dzięki. Skarby Sokotry były już powszechnie znane i używane w czasach starożytności. Kadzidło, mirra oraz aloes były cennym i niezwykle pożądanym towarem dla handlarzy.
Sokotra pozostawiała swój ślad nawet w zapiskach słynnego odkrywcy Marco Polo. Ten wielki podróżnik wspominał o początkowo zamieszkującej tutaj ludności chrześcijańskiej. Potem wyspa przy częstych najazdach z Półwyspu Arabskiego szybko uległa wpływom muzułmańskim. Sokotra to wyspa Jemenie położona między dwoma inspirującymi kulturami – dziką Afryką i egzotycznym Półwyspem Arabskim. Na każdym kroku zaskakuje i tworzy wręcz dziką, kosmiczną mieszankę. Flora i fauna ewoluowała w sporej odległości od lądu, co spotęgowało tylko niezwykłą tajemniczość i unikatowość wyspy. Jedna trzecia tutejszych gatunków roślinnych zaliczana jest do kategorii gatunków endemicznych, a zatem nie można ich znaleźć nigdzie indziej niż w Sokotrze.
Smocza krew
Jeszcze nie tak dawno temu wycieczki na Sokotrę były niedostępne dla turystów, dostać można było się tutaj tylko za pomocą transportowych statków czy rybackich łodzi. Niesamowite piękno zostało docenione przez organizację UNESCO, które wpisało ją na swoją listę. Jej nadzwyczajna bioróżnorodność, która łączy elementy Afryki, Europy oraz Azji została wyróżniona w kategorii rezerwatów biosfery. Sokotra w Jemenie od wielu lat intryguje, ciekawi i pobudza intelekty wielu biologów i badaczy do poznawania jej jak dotąd niewyjaśnionych sekretów. Prawdziwym symbolem wyspy są niebywałe „smocze drzewa”, które nie tylko zwracają uwagę przybyszy swym unikatowym wyglądem. Wydzielają czerwony sok, który używany jest do produkcji leków oraz zapobieganiu dolegliwości. Ikonę smoczego drzewa można dotrzeć na jemeńskiej 20-rialowej monecie. Współcześnie wydzielina z drzewa wykorzystywana jest jako naturalny barwnik do tkanin. W czasach Aleksandra Macedońskiego „smocza krew” była wcierana w skórę gladiatorów przed walką, aby ich rany szybko i skutecznie się goiły. Można powiedzieć, że Sokotra była skarbnicą starożytnego, niezawodnego lecznictwa. Do kolejnych, figlarnych stworzeń matki natury występujących w Sokotrze możemy zaliczyć: drzewa butelkowe, pustynne kwiaty, czy palmy daktylowe. Jak jedna z legend głosi, to tutaj odbył walkę słoń ze smokiem i zabarwił ziemię oraz żywicę drzew na czerwono. Podczas wycieczki na Sokotrę możemy też zobaczyć niezwykłe gatunki zwierząt: ptaków, jaszczurek, nietoperzy, pająków. Niektórzy podróżnicy porównują Sokotrę do biblijnego ogrodu Eden. Według wielu ekologów i badaczy wyspa zaliczana jest do 10 najważniejszych miejsc bioróżnorodności.
Ludzie na Sokotrze
Sokotra w Jemenie to nie tylko ojczyzna niebywałych skarbów przyrody, ale i 50 000 mieszkańców, którzy stoją na straży natury i koegzystują z wyspą. Lokalna ludność tego regionu utrzymuje się głównie z hodowli zwierząt, uprawy roślin oraz rybołówstwa. Młodzi od dziecka uczą się poszanowania wyspy i dbania o jej skarby. Wiedzą, że w końcu to ona jest ich źródłem utrzymania. Mieszkańcy Sokotry są otwarci i przyjaźni turystom. Z chęcią opowiadają o swoim kraju i są dumni z ich przyrodniczego dobytku. Stolicą wyspy jest Hadibu, położone u wrót majestatycznych gór Haghier. To skromne miasteczko, które jest największą miejscowością całego archipelagu. Można powiedzieć, że jest najlepiej rozwiniętym miastem na najmniej zindustrializowanej wyspie. Znajdziemy tutaj proste hostele, rynek nadmorski i meczet. Warto uważać na, łakome kozy, które lubią się dobierać do wszelakich smakołyków. Panuje tutaj suchy, gorący klimat, który jest dla mieszkańców dość surowy i wymagający w codziennym życiu. Występuje tutaj także wysoka wilgotność.
Co ciekawe, ludność Jemenu na Sokotrze wita się, pocierając o siebie nosami. Można zaobserwować tutaj elementy kultury arabskiej, beduińskiej oraz afrykańskiej. Wycieczka do Sokotry to na pewno nie tylko geograficzna podróż, ale i niesamowita podróż w głąb „pogranicza kultur”, które otwierają przed naszymi oczyma pełną gamę różnorodnych barw. Mieszkańcy posługują się tutaj specyficznym dialektem „socori”, ten wyjątkowy język, nie ma formy pisemnej i wywodzi się ze starodawnego języka południowoarabskiego. Ciekawostką jest to, że mężczyźni noszą tutaj tradycyjne spódnice wykonane z haftowanej lub wzorzystej tkaniny. Podczas wycieczki na Sokotrę będziesz mógł obserwować codziennie tradycje ludzi i porozmawiać z mieszkańcami. Na Sokotrze utrzymuje się tradycję poetycką. Co roku urządzany jest tutaj nawet festiwal poezji. Niektórzy teoretycy literatury twierdzą, że Sokotra była prototypem Wyspy Prospero wspomnianej w ostatniej sztuce Szekspira „Burza”. Czyżby popularny dramaturg także zakochał się w tej wyspie?
Wycieczka na Sokotrę to podróż na nieznany ląd. Tutaj będziemy mogli odczuć uczucie wolności i niekończącej się przygody. Urozmaicona rzeźba Sokotry zaskoczy Cię lekko, falistym płaskowyżem, krętymi dolinami wadi oraz wapiennymi, porywistymi klifami. Krajobrazy wyspy przypominają niczym te z filmu fantasy, zatem Ty możesz być w nim aktorem. Będziesz mógł beztrosko biegać po rozległych, bajecznych wydmach Arher, które powstały z białego koralowego piasku. Wyjątkowym punktem naszej wycieczki będzie kąpiel z ognistym zachodem słońca na dziewiczej plaży Delisha. W drodze na plażę Shuab będziesz mógł wyskoczyć z łódki i nurkować w głębinach oceanu, a potem zajmiesz się wypatrywaniem delfinów i łowieniem naszego obiadu.
Podczas wycieczki na Sokotrę będzie można poznać prawdziwe jej smaki. Jedzenie na wsypie jest naturalne, nie ma nawozów sztucznych, nie ma zanieczyszczeń. Nasz lokalny kucharz zadba o Wasze podniebienia, jak umie. Na wyspie króluje kuchnia arabska. Oprócz świeżych ryb i owoców będziesz mógł spróbować tradycyjnych potraw. Przykładem jest słynny rosół z jagnięcy podawany z plasterkiem cytryny. Znakomitym deserem może być ciasto z masłem, jemeńskim miodem i czarnym sezamem.
Atrakcje wyspy
Obłędnie kolorowe rafy z gracją ozdabiają brzegi wysp Sokotry. Najpiękniejszym miejscem z najbogatszą rafą kolorową jest Dirhami Marine Sanctuary. To tam się wybierzemy, aby rozkoszować się urokami głębin oceanu. Podczas wycieczki na Sokotrę na wapiennym płaskowyżu Diksam będziemy podziwiać smocze drzewa. Utworzyły one tutaj las pełen „grzyboparasoli”. Warto wziąć ze sobą dobry aparat, aby uwiecznić te zdumiewające twory natury. Sokotra w Jemenie słynie z krasowych jaskiń i my zajrzymy do jednej z nich – Jaskini Hoq, która jest najważniejszym archeologicznym miejsca na Sokotrze, to tam odkryto pierwsze ślady osadnictwa z I wieku. Poruszanie się samochodem terenowym umożliwi nam dotarcie do nieprzeciętnych zakamarków wyspy. Spanie w namiocie pozwoli Ci na głębszy kontakt z naturą i będzie stanowiło niezapomnianą przygodę. Wycieczka na Sokotrę to ponadprzeciętna podróż. Noce piaskach pod rozgwieżdżonym niebem, malownicze wschody i zachody słońca staną się niezapomnianymi chwilami z Twojej podróży.
Sokotra w Jemenie to raj dla wielbicieli nurkowania w przejrzystych, turkusowych wodach, arkadia dla miłośników wolności, oaza spokoju dla zestresowanych życiem codziennym. To idylla dla spragnionych przygód. Wycieczka na Sokotrę to nietuzinkowa wyprawa „poza szlakiem”, daleka od masowej turystyki, dostępna dla nielicznych. To fantastyczna opcja dla osób, które chcą przenieść się w czasie i poczuć jak w innym wymiarze, szukających przygód i dziewiczych miejsc, do których niewiele osób w ogóle dociera.