Zwiedzanie Mauretanii
Jeśli chcecie przeżyć prawdziwą saharyjską przygodę, koniecznie musicie wyruszyć na naszą wyprawę do Afryki, a tym razem do Mauretanii. To kraj zdominowany przez pustynię, w którym wielu ludzi ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Krajobrazy saharyjskie mogą jednak zniewolić niejednego podróżnika i trudno się nadziwić jak różnorodne mogą to być rejony. Nasze zwiedzanie Mauretanii skoncentrowane będzie m.in. na regionie Adrar z piaskowcowym płaskowyżem i imponującymi wydmami. Znajdziemy tu też liczne gaje palmowe i oazy. Plemiona mauretańskie zamieszkujące te okolice zajmują się hodowlą kóz oraz uprawami palm daktylowych. Nomadzi mieszkają w namiotach, w surowych warunkach pustynnych i hodują wielbłądy. Te dwa style życia osiadły i koczowniczy przenikają się i uzupełniają.
Wybrane atrakcje zwiedzania Mauretanii:
Szinkit
Historyczne miasto, położone na pustynnych płaskowyżach Adrar, w środkowo-zachodniej Mauretanii. Wpisane jest ono na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co roku przyciąga coraz większą liczbę turystów dzięki niezwykłej architekturze i ciekawej kulturze. Szinkit nazywane jest Sorboną pustyni. To fascynujące i intrygujące miasto jest ważnym punktem zwiedzania Mauretanii.
Tereny obecnego miasta Szinkit były zamieszkane od tysiącleci. Pierwsze miasto Szinkit założone zostało w 777 roku. W tym czasie nazywane było Aber i stanowiło ważny punkt handlowy, ale wskutek konfliktów upadło. Następnie, w 1264 roku, powstało drugie miasto, dzisiejsza starówka. To właśnie w tym miejscu znajduje się słynny meczet Szinkitu, a także średniowieczne biblioteki z manuskryptami i tekstami koranicznymi z 9 i 10 wieku. Miasto zachowało swoją strukturę średniowiecznego układu domów. Skoncentrowane jest wokół meczetu, ozdobionego pięcioma strusimi jajami. Nowa część miasta została utworzona przez Francuzów w 1917 r.
Przez wieki miasto Szinkit było ważnym ośrodkiem handlu łączącym Afrykę Północną i Czarną Afrykę. Z czasem stało się ośrodkiem wymiany naukowej, do którego przybywali się filozofowie, poeci, lekarze, prawnicy, matematycy. Jest to również prestiżowe miejsce pielgrzymek, jest siódmym świętym miastem islamu. W styczniu 1909 roku Szinkit zajęli Francuzi, którzy zbudowali tam Fort Claudel. Obecnie Szinkit jest jednym z turystycznych miejsc obowiązkowych w trakcie zwiedzania Mauretanii.
Wadan
Dalsze zwiedzanie Mauretanii prowadzi nas do miasta Wadan, położonego w piaszczystej scenerii, w samym sercu Sahary. Wadan to starożytne miasto karawan wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To przesiąknięte historią miasto było kiedyś ważnym ośrodkiem kulturalnym i duchowym, którego blask do dziś widoczny jest w ruinach.
Wadan zostało założone przez plemię Berberów ok. 1141 r. na ruinach osady pochodzącej z VIII wieku. Podobnie jak inne starożytne miasta regionu Adrar, historię Wadan można podzielić na trzy główne okresy. Pierwszy to okres między 536 a 1141. Drugi to okres islamizacji. Trzeci to współczesny okres z emiratem Adrar, kolonizacją i niepodległością kraju.
W czasach świetności Wadan było ważnym centrum duchowości i nauki. Wielu uczonych w trakcie wizyty w mieście przekazywało tu swoją wiedzę. Miasto było również ważnym punktem transsaharyjskiego handlu karawan. Ta strategiczna pozycja handlowa przynosiła mu rozkwit od XIV do XVIII wieku. Znajduje się tu pod opieką jednego z rodów jedna z najsłynniejszych bibliotek starożytnych.
Kalb ar-Riszat
Ta przypominająca krater struktura geologiczna znajduje się 25 km od Wadan. To kopuła koncentrycznie ułożonych warstw skalnych różnego typu, która uległa erozji na przestrzeni tysiącleci. Formacja ta jest widoczna z kosmosu. Jest to unikatowy twór, nazywany Okiem Afryki. Wielu naukowców próbowało rozwikłać zagadkę tego fenomenu. Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Mauretanii bez dotarcia do tego miejsca. Najwięcej pracy naukowej poświęcił Kalb ar Riszat francuski naukowiec Theodor Monod, który spędził na badaniach na Saharze prawie 60 lat swojego życia. Legenda głosi, że tu znajdowało się zaginione miasto Atlantyda.
Nasze obozowiska z namiotami
Te noce, które spędzimy w trakcie podróży pod namiotami lub pod osłoną nieba na pustyni, będą piękną przygodą. Na miejsca noclegów pod namiotami wybieramy zakątki malownicze i bezpieczne. Nasze namioty rozkłada zespół obsługi wyprawy Prestige Tours, ale oczywiście chętni mogą pomóc przy tej pracy. Nasze obozowisko składa się z jednego dużego wspólnego namiotu khaima, gdzie możemy razem biesiadować. Kolacje przyrządza nasz kucharz, a posiłki są smaczne i pożywne. Pozostałe khaimy wyposażone są w maty i materace, na których będziemy wygodnie spać. Khaima to tradycyjny namiot mauretańskich nomadów. Zachęcamy też do spędzenia nocy pod gwiazdami. Tak rozświetlonego, iskrzącego się światłem gwiazd nieba nie zobaczycie nigdzie poza Saharą.
Co zabrać na zwiedzanie Mauretanii
W Mauretanii jest ciepło prawie przez cały rok, nawet zimą, ale noce na pustyni są zimne.
Zabierzcie kilka lekkich, cienkich i przewiewnych ubrań. Wybierzcie odzież, która zakrywa ręce i nogi, aby chronić przed słońcem. Jeśli to możliwe, unikajcie ubrań z czystej bawełny. Bawełna, chociaż jest materiałem wygodnym, zatrzymuje wodę, a gdy będziecie się pocić, ubrania mogą stać się cięższe i przeszkadzać podczas chodzenia. Zabierzcie także nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne oraz kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze ochrony. Na pustyni w ciągu dnia upał może być trudny do zniesienia na pustyni, ale noc jest stosunkowo zimna. Temperatura może spaść do około 5°C, a nawet poniżej zera. Przyda się więc polar na wieczór, a puchowa lekka kurtka na noc. Oczywiście trzeba zabrać lekkie buty do chodzenia, z solidną podeszwą i wystarczająco przewiewne, aby stopy mogły oddychać.
W zestawie aptecznym nie może zabraknąć środków opatrunkowych, środków na oparzenia słoneczne, przeciwbiegunkowych, oraz kropli od płukania oczu.
W małym plecaku miejcie przy sobie zawsze pod ręką butelkę wody, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem przeciwsłonecznym, latarkę. Trzeba też zabrać lekarstwa (jeśli zażywacie na stałe), wilgotne chusteczki.
Lista potrzebnych rzeczy na zwiedzanie Mauretanii
- Lekka, cienka i przewiewna odzież, zakrywająca ręce i nogi
- Nakrycie głowy (czapeczka, kapelusz)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Krem z wysokim faktorem przeciwsłonecznym
- Kurtka lub polar
- Lekkie i wygodne buty
- Apteczka
- Chusteczki wilgotne
- Latarka i zapasowe baterie
- Aparat z zapasowymi bateriami i dodatkową kartą pamięci
- Tabletki do oczyszczania wody
Mauretańskie nazwy geograficzne
W trakcie zwiedzania Mauretanii dobrze jest poznać kilka słów związanych z geografią tego kraju. Te słowa i zwroty będziecie słyszeć podczas różnych wypraw w rejony saharyjskie.
WYDMY
Erg: piaszczysta przestrzeń z wydmami, pustynia
Aklé – ruchome wydmy, trudno dostępne.
Alâb – duża stała wydma.
Barkhane – wydma w kształcie regularnego półksiężyca, czysta i piękna.
Elb – bardzo długa wydma, zaokrąglona
WODA
Ain, Bîr, Hâssi – studnia
Guelta – naturalny basen w skale, w którym gromadzi się deszczówka.
Grâra – teren zalewowy, wykorzystywany pod uprawy
GÓRY I DOLINY
Aftout – długa i szeroka dolina między wydmami
Bâten – równina
Batha – strumień
Dhar – platforma, twardy teren położony na wysokości
Hofra – zagłębienie, depresja
Sebkha – słone jezioro, salina
Adrâr – pasmo górskie, region Mauretanii,
Reg – kamienista gleba, zwykle na płaskowyżu
Gâra – płaskowyż zwieńczony wapieniem lub piaskowcem
Jbel – pasmo górskie
Megsem – przełęcz
Jak żyją Nomadzi
Mauretania jest krajem prawdziwych koczowniczych hodowców bydła, owiec i wielbłądów. W czasie zwiedzania Mauretanii zobaczymy ich i będziemy mieli okazję poznać ich życie. Na trasie będziemy mieli okazję ujrzeć wełniane, ciemne lub jasne, płócienne namioty koczowników. Pozostają one uchylone, gdy tylko jest bezwietrznie i jest gorąco. Są to ludzie serdeczni, ale nie należy im przeszkadzać bez powodu. Może zaproszą nas do ich namiotów na herbatę oraz zrig napój mleczny z odrobiną cukru. Ceremonia picia herbaty w Mauretanii nakazuje wypić 3 szklanki. Pierwsza jest gorzka jak życie, druga słodka jak miłość, a trzecia łagodna jak śmierć. Napój przyrządzany jest na bazie zielonej herbaty, liści mięty i cukru. Nie należy wchodzić do namiotów koczowników bez ich zaproszenia. Przy namiotach nomadów krążą wielbłądy, kozy i osiołki.