Himalaje w zasięgu ręki
Wyjazdy do Nepalu oferują niezwykłą różnorodność. Zachwycimy się widokami najwyższych gór świata, odwiedzimy starożytne królestwa, przyjrzymy się magicznym obrzędom i festiwalom, by na koniec spotkać wspaniałych i wyjątkowo otwartych i gościnnych ludzi. Do Nepalu się wraca. Nie czeka się na specjalne okazje. W górach odzyskuje się spokój, a po spotkaniu z Nepalczykami — wiarę w ludzi.
Wybieramy kilka miesięcy w roku na podróże po tym zachwycającym kraju. Nie trzeba zastanawiać się, z jakim biurem podróży pojechać do Nepalu. W ciągu naszej piętnastoletniej pracy wysłaliśmy tam już setki grup! Z niekłamaną przyjemnością musimy powiedzieć, iż naszą miłością do tego kraju zarażamy innych, już na całe życie.
Wycieczki do Nepalu najczęściej rozpoczynają się w wyjątkowej stolicy – Katmandu, położonej w dolinie otoczonej wzgórzami i górami. Obecnie Dolina Katmandu wraz z miastami Patan i Bhaktapur tworzy aglomerację liczącą powyżej miliona mieszkańców. Miasto zostało założone w 723 roku przez króla Gunakamadevę. Przepiękne drewniane stare miasto składa się głównie z hinduistycznych i buddyjskich świątyń. W całej Dolinie znajduje się aż siedem miejsc umieszczonych na światowej liście UNESCO. Zalicza się do nich słynny Durbar Square ze wspaniałym pałacem królewskim Hanumana Doka, Patan Durbar Square wraz z jego przepiękną newarską architekturą oraz prawdziwa perła – Bhaktapur – uważane przez nas za miasto spokoju.
Miejscem szczególnym na naszej nepalskiej trasie są stupy, czyli sakralne buddyjskie budowle. Swayambhunath leży na szczycie wzgórza w Dolinie Katmandu. To starożytny kompleks religijny, do dziś zamieszkały przez mnichów i wszędobylskie małpki. Tybetańska nazwa tego miejsca „wysublimowane drzewa” wcale nie dziwi. Na wzgórzu rośnie wiele odmian drzew. Do dziś to jedno z najświętszych miejsc wśród buddyjskich pielgrzymów (miejsca ustępuje mu jedynie Boudhanath). Kompleks składa się ze stupy z namalowanymi oczami i brwiami Buddy, licznych kapliczek i świątyń.
Największą stupą, nie tylko w Nepalu, ale i na świecie, jest zachwycająca Boudhanath. Miejsce święte i wyjątkowe dla buddystów tybetańskich. Napływ dużej populacji uchodźców z Tybetu spowodował, iż wokół Boudha zaczęto budować gompy – tybetańskie klasztory. Stupa znajduje się na starożytnym szlaku handlowym z Tybetu. Przez wiele stuleci kupcy tybetańscy odpoczywali i modlili się w jej cieniu. Kiedy tybetańscy uchodźcy przybyli do Nepalu w latach pięćdziesiątych, wielu z nich zdecydowało się zamieszkać właśnie w okolicy Boudhanath. Podobno stupa chowa szczątki Buddy Kassapy.
Nepal jest również domem dla wielu wyznawców hinduizmu. Magiczna Świątynia Paśupatinath w stolicy, leżąca nad wodami rzeki Bagmati, uważana jest za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia kształtem przypomina buddyjską stupę. Dwa dachy są zbudowane z miedzi i pokryte złotem, a cztery główne wejścia prowadzące do świątyni są pokryte srebrnymi dachami. Pamiętajmy, iż tylko wyznawcy hinduizmu mają wstęp do świątyni. Kapłani, zwani Bhattami, zawsze pochodzą z Indii południowych. Naczelny Kapłan odpowiada tylko przed królem Nepalu, relacjonując mu wszelkie sprawy związane ze świątynią. Wzdłuż brzegów rzeki Bagmati, obok świątyni, położony jest „Arja Ghat”, miejsce używane do kremacji zmarłych.
Mustang Nepal to magiczna i niezwykła himalajska kraina. Tajemniczość buddyjskiego Królestwa Lo przyciąga wędrowców z całego globu. Mustang jest integralną częścią Nepalu, jednak przedstawia nietkniętą i niezniszczoną przez Chiny część kultury Tybetu. Na trasie czekają nas zapierające dech w piersiach trekkingi, wyjątkowe widoki i sceneria doliny Kali Gandaki, wysokie przełęcze, wąwozy, malownicze wioski i buddyjskie klasztory. Królestwo Lo ze względu na swoje położenie w najgłębszej dolinie świata, długo było odcięte od cywilizacji. Dolina Kali Gandaki dała mieszkańcom schronienie i samowystarczalność. Wzdłuż brzegów rzeki wiódł Szlak Solny, łączący Tybet z Indiami. Dopiero za sprawą polityczno-administracyjnych transformacji życie w Mustangu zaczęło się zmieniać. Królestwo, formalnie istniejące w latach 1450-2008, do końca 1991 roku było zamknięte dla turystów. Gdy w 1992 roku zakaz został zniesiony i tak wpuszczano tam nie więcej niż 1000 turystów rocznie. Izolacja od zewnętrznych wpływów spowodowała zachowanie unikalnego pierwotnego ducha regionu. Cofnij się z nami o setki lat. Dotknijmy razem epoki, w której ludzie nadal żyją w symbiozie ze zwierzętami, przemierzają krainę piechotą, bądź konno, a wszystkie czynności wykonują ręcznie bądź za pomocą prostych narzędzi. Odkryj z nami zakazane Królestwo Nepalu.
Nepal wycieczki organizujemy, w zależności od regionu: w kwietniu, maju, październiku czy listopadzie. Wybieramy okres, gdy temperatury są przyjazne i pozwalają na przyjemną eksplorację. Niejednokrotnie Nepal daje nam możliwość ucieczki od naszej polskiej zimy. Ten piękny kraj, położony między Tybetem a Indiami, u stóp najwyższych gór na świecie, w każdej odsłonie jest piękny. Przyciąga gwarem placów i straganów, zaprasza na smaczną aromatyczną kuchnię, onieśmiela widokiem najwyższych, zawsze ośnieżonych szczytów, przyciąga ciepłym i łagodnym usposobieniem ludzi, zachwyca beztroskim śmiechem i radością dzieci, kusi piękną tybetańską biżuterią i kaszmirowym bądź jedwabnym szalem. Zachwyca nas w Nepalu wszystko. Pozwól zabrać się w tę wyjątkową podróż i odkryj ten kraj razem z nami.