Dzień 1
PRZYLOT DO AFGANISTANU
Dzień przeznaczony na przelot (możliwy przelot z pilotem wyprawy, który zazwyczaj podróżuje z Polski; wylot z Warszawy może nastąpić dzień wcześniej). Właściwa wyprawa zaczyna się w Kabulu w Afganistanie. Pozostałe szczegóły dotyczące tej wyprawy, w tym zbiór informacji pomagający w przygotowaniu się do wyjazdu będą podane w Explore Book.
Lotnisko w Kabulu funkcjonuje normalnie i ląduje tu wiele linii lotniczych, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. Kabul leży w rozleglej kotlinie na wysokości ponad 1700 m n.p.m., dlatego latem upały nie dokuczają, a zimy mogą być w mieście bardzo chłodne i może leżeć śnieg. Kabul jest ciekawym, egzotycznym miastem. Jego historia była bardzo burzliwa, miasto przeżyło wiele wojen i oblężeń, a ślady historii widać na każdym kroku. W pierwszym dniu pobytu omówimy zasady zwiedzania tego kraju wraz z lokalnym przewodnikiem. Pozwoli nam to zrozumieć obowiązujące realia w danej chwili.
Powinniśmy odwiedzić krawca, który już na następny dzień uszyje dla nas afgańskie stroje – szalwar kamiz. W ten sposób podczas naszej podróży przez Afganistan wtopimy się w tłum i nie będziemy wzbudzać sensacji. To działa, już to przećwiczyliśmy! W zależności od godzin przylotu w tym dniu poznamy trochę afgańskiej stolicy. Ciemności przerwą zwiedzanie miasta i zmuszą nas do przyjazdu do hotelu.
Nocleg w Kabulu.
Dzień 2
DOLINA PANDŻSZIR
Kurs na północ do Doliny Pandższir. To słynna, a nawet można powiedzieć kultowa dolina. Przed długie dziesięć lat Armia Czerwona pomimo stosowania krwawego terroru wobec ludności cywilnej, nie zdołała zdobyć doliny. Region ten zamieszkuje społeczeństwo afgańskich Tadżyków, którzy walczyli pod dowództwem Ahmeda Szacha Masuda. Masud znany jako „Lew Pandższiru” skutecznie opierał się też Talibom. Zginął w zamachu zorganizowanym prawdopodobnie przez Al Kaidę. Odwiedzimy mauzoleum Masuda (jeśli dostaniemy pozwolenie od lokalnych władz; pozwolenie wydawane jest dopiero po przyjeździe i spotkaniu z nimi), które znajduje się obok jego rodzinnej wsi. Wycieczka do Doliny Pandższir to okazja do ujrzenia życia afgańskiej prowincji. Otoczenie doliny nas zachwyci. Widząc skały i urozmaicony teren zrozumiemy, że są to obszary stworzone do partyzantki. Do Kabulu wracamy wieczorem na nocleg.
UWAGA! Możliwy program zastępczy na ten dzień, gdyby pojawiły się informacje mające wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników wyjazdu podczas zwiedzania Doliny Pandższir.
Dzień 3
LOT DO HERATU
Jedziemy na lotnisko. Wylatujemy do Heratu. Nasza podróż przenosi się do zachodniego Afganistanu. To starożytne miasto założone przez Aleksandra Macedońskiego. Do dziś zachowały się resztki cytadeli zbudowanej przez Aleksandra. Herat jest pełen zabytków, które niestety zostały poważnie zniszczone podczas ostatnich wojen. Szczególnie katastrofalny był rosyjski dywanowy nalot w 1983 r., który zniszczył lub uszkodził aż połowę miasta i spowodował śmierć tysięcy cywilnych mieszkańców.
Po przyjeździe do miasta czeka nas wizyta u przedstawicieli tutejszej władzy. Jest to normalna procedura, która jest obowiązkowa dla każdego obcokrajowca przyjeżdżającego do danego regionu. Po potwierdzeniu uzyskanych przed wyjazdem pozwoleń na zwiedzanie w zależności od czasu, udajemy się na pierwsze spotkanie z Heratem.
Dzień 4
HERAT
Kolejny ciekawy dzień wycieczki do Afganistanu. Nie ominiemy najważniejszych zabytków – pięknego Meczetu Piątkowego, karawanseraju, medres, minaretów. Najwięcej wrażeń przyniosą nam wędrówki po jednym z bazarów. Tu musimy się ostro targować, co jest częścią kultury Afganistanu. Można bez znudzenia spacerować po uliczkach starego miasta, zaglądać do warsztatów, herbaciarni. Zwiedzimy nawet muzeum, a będzie to muzeum dżihadu (jeśli będzie otwarte). Nic dziwnego, że powstało w mieście tak ciężko dotkniętym przez wojnę. Dziś Herat jak na Afganistan jest miejscem bezpiecznym, co cieszy mieszkańców. Oby tak pozostało! O zachodzie słońca rozlega się nawoływanie do modlitwy z setek minaretów i już wiadomo, że kończy się kolejny dzień w Heracie.
Dzień 5
PRZEJAZD DO KANDAHARU
Dzień przeznaczony na podziwianie krajobrazów afgańskiej prowincji. Mamy do pokonania fascynującą trasę, która jeszcze do niedawna była niemożliwa do przejechania ze względów bezpieczeństwa. Czekają nas liczne kontrole ze strony tutejszej władzy i sprawdzanie dokumentów. Ale do tego już zdążyliśmy się przyzwyczaić, bo nie jest to dla nas pierwszy raz. Paradoksalnie przez to, że cały kraj jest praktycznie kontrolowany przez talibów, wszędzie jest…bezpiecznie dla obcokrajowców.
Późnym wieczorem przyjazd do Kandaharu.
Dzień 6
KANDAHAR
Kandahar to dawna stolica Imperium Durrani, które jest przez historyków uważane za pierwsze Imperium Afganistanu. Miasto uważane jest za najbardziej konserwatywne w całym Afganistanie. Na ulicach zobaczymy głównie mężczyzn, a gdzieniegdzie dostrzeżemy kobiety ubrane w burki. Tutaj zagłębimy się w tajemnice kultury islamskiej. Właśnie w tym regionie zaczął się ruch talibów. W Kandaharze znajduje się najcenniejsza relikwia Afganistanu: Płaszcz Proroka. Według tradycji ten płaszcz chronił zawsze mieszkańców Kandaharu przed klęskami i żywiołami. Kiedy niewykształcony rolnik z afgańskiej prowincji przybył do Kandaharu i nałożył go, zyskał w oczach mieszkańców Afganistanu. Pomogło mu to zostać przywódcą talibów…
W Kandaharze znajdują się bazary, meczety i wzgórze, z którego rozpościera się panorama na okolice.
Nocleg w Kandaharze.
Dzień 7
PRZELOT DO KABULU
Lecimy samolotem do Kabulu. W przypadku odwołania lotu, możliwy jest całodzienny przejazd drogą lądową. Na tej trasie musimy być przygotowani na tego typu niespodzianki. Nocleg w znanym już nam hotelu w Kabulu.
Dzień 8
KABUL — BAMIAN
Kolejny ciekawy dzień. Wyjeżdżamy do Bamianu. Z każdym kilometrem górska droga zapiera dech w piersiach. Wyłaniają się coraz to nowe krajobrazy Hindukuszu. Droga, która była budowana w latach 30-tych XX wieku poprowadzi nas przez jedną z przełęczy, która uważana jest za ważniejszą w kraju. Wjeżdżamy na teren Hazarów, bardzo ciekawą grupę społeczną, która jest łatwa do rozpoznania. Nie należy ona do ulubionych grup obecnej władzy, gdyż przez wiele lat toczyli ze sobą walki. Dziś są zepchnięci do roli drugoplanowej. Stanowią ok. 8-10% całej ludności kraju.
Po południu dojeżdżamy do Bamianu, położonego na wysokości ok. 2500 m n.p.m. miasta.
Dolina Bamianu znajdowała się na Szlaku Jedwabnym. Była kwitnącym ośrodkiem buddyjskim między I a XIII wiekiem i ważnym miejscem pielgrzymek. W okolicy znajdowało się kilka buddyjskich pomników, w tym posągi i rzeźbione jaskinie. Miejsce było pod wpływem kultury indyjskiej, hellenistycznej, rzymskiej i Imperium Sasanidów. Później, w okresie islamu, zbudowano kilka fortyfikacji, a kultura buddyjska podupadła. Dwa kolosalne stojące posągi Buddy zostały zniszczone przez talibów w 2001 roku. W tym dniu wyjedziemy w okolice Bamianu, by poszukać pozostałości po posągach Buddy.
Nocleg w Bamianie.
Dzień 9
PARK NARODOWY BAND-E AMIR
W dniu dzisiejszym czeka nas „Uczta dla oczu” – przepiękne miejsce, jaki jest Park Narodowy Band-e Amir. Znajdujący się o około godzinę drogi od Bamianu, pierwszy park narodowy kraju został założony w 2009 roku. Zadaniem jego jest ochrona pięknie położonych jezior wśród gór. Będziemy mieli okazję do spacerów w pięknych okolicznościach przyrody.
Powrót na nocleg do Bamianu.
Dzień 10
BAMIAN – KABUL
Rano ruszamy do Kabulu. Górskie krajobrazy towarzyszą nam niemal przez całą drogę. Do afgańskiej stolicy powinniśmy przyjechać już po południu. Mamy kolejne chwile na dalsze eksplorowanie niezwykłego Kabulu.
Nocleg w Kabulu.
Dzień 11
POWRÓT
Zorganizowany transfer na lotnisko. Wylot do kraju docelowego następuje zgodnie z zakupionymi biletami, przylot może mieć miejsce dzień później.