Dzień 1
WYLOT Z POLSKI
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w „Prestige Book” - informatorze, który otrzymuje każdy uczestnik wyprawy. Wylot do Dżeddy, miasta położonego nad Morzem Czerwonym.
Dzień 2
DŻEDDA
Rano lub w nocy przylot i przejazd do hotelu. Po odpoczynku zwiedzanie Dżeddy. W mieście panuje dosyć liberalna atmosfera, unikalna dla Arabii Saudyjskiej, którą z pewnością odczujemy podczas naszego pobytu. Zaczniemy od rejsu po zatoce, znajdzie się nawet okazja, by popływać w krystalicznej wodzie Morza Czerwonego. Wskoczymy w stroje kąpielowe, co całkiem niedawno było nie do pomyślenia. Na tutejszych plażach nie można było rozbierać się nawet do stroju kąpielowego, nie mówiąc o stroju Adama. Po rejsie wybierzemy się na nadmorską promenadę w Corniche, ulubione miejsce spacerów mieszkańców Dżeddy, z zieleńcami i kawiarniami. W pobliżu zobaczymy niezwykle fotogeniczny, zwłaszcza o zachodzie słońca, „pływający meczet” położony tuż przy klubie jachtowym. Nocleg w Dżeddzie.
Dzień 3
TAIF
Rano przejazd do Taif, położonego wysoko w górach, ulubionego kurortu Saudyjczyków. Nasza trasa przebiega przez obrzeża najświętszego miasta islamu - Mekki, która dla niewiernych jest jednak całkowicie niedostępna. Im bliżej gór, tym bardziej sama trasa wzbudza dreszcze emocji. Zanim dotrzemy krętymi, górskimi drogami do płaskowyżu, na którym znajduje się Taif, będziemy mijać różne ciekawe miejsca, m.in. targi owocowe, farmy róż i głębokie, malownicze doliny. Taif nazywane jest miastem róż, ponieważ tutejsze tereny, osłonięte przez wzgórza i położone na wysokości około 2000 m n.p.m., mają idealną wilgotność i glebę do uprawy niezwykle cennej, słynnej trzydziestopłatkowej róży damasceńskiej. Wytwarzany z niej olejek należy do najdroższych na świecie. Po drodze zatrzymamy się na licznych punktach widokowych, m.in. na Monkey View Point. Jak jego nazwa wskazuje, można tu spotkać stada małp, które pośród wysokogórskiego krajobrazu są niespodziewanym widokiem. Po przyjeździe spacer starą zabudowę Taif, podczas którego zwiedzimy odrestaurowany pałac Shubra i inne zabytki. Powrót do Dżeddy.
Dzień 4
DŻEDDA I TABUK
Dalsze zwiedzanie Dżeddy zaczniemy od zabytkowej dzielnicy Al Balad. Po labiryncie uliczek starego miasta długo można spacerować bez znudzenia, nie bez powodu zostało ono wpisane na listę UNESCO. Przejdziemy między starymi domami z bogato zdobionymi balkonami, w większości zbudowanymi z koralowca i zobaczymy m.in. odrestaurowaną dawną rezydencję królewską- Naseef. Podczas zwiedzania zauważymy, jak w oddali od czasu do czasu wyłania się olbrzymia budowla. To Jeddah Tower. W ambitnych planach Saudyjczyków ma to być najwyższy budynek na świecie o wysokości ponad kilometra. Budowa trwa już jednak kilkanaście lat, a jej końca nie widać. Po południu lub wieczorem przelot z Dżeddy do Tabuk i zakwaterowanie w hotelu. Krótkie zwiedzania miasta. Tabuk ma bogatą historię, dlatego nie brakuje tu licznych stref historycznych i archeologicznych.
Dzień 5
DADAN I JABAL IKMAH
Po krótkim zwiedzaniu Tabuk wyruszamy w podróż przez Arabię Saudyjką. Dzisiejsza trasa wiedzie przez niezwykle malownicze, pustynne tereny. Po drodze nie zabraknie postojów na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Kraina znana jest z surowego piękna, pustynnych krajobrazów, a także starożytnych zabytków. Tutejsza sceneria słynie z wyjątkowych formacji skalnych przypominających nieco scenerię znaną wielu z nas z Arizony. Będziemy odkrywać ślady starożytnych cywilizacji rozwijających się na tych terenach wieki temu. Najpierw zwiedzimy Dadan, stolicę królestw, które w pierwszym tysiącleciu p.n.e. rządziły północno-zachodnią częścią Półwyspu Arabskiego. Zobaczymy tu m.in. olbrzymie „Grobowce Lwów” wykute w różowej skale i ozdobione płaskorzeźbami lwów. Następnie dotrzemy do Jabal Ikmah. To miejsce położone w przepięknym pustynnym kanionie, w którego okolicach odkryto tysiące naskalnych inskrypcji i petroglifów w kilku starożytnych językach oraz najwcześniejsze napisy islamskie, dzięki czemu Jabal Ikmah nazywane jest największą w Arabii Saudyjskiej biblioteką na otwartym powietrzu.
O zachodzie słońca powinniśmy znaleźć się już przy skale Jabal AlFil (Skała Słonia). To ikoniczna dla tego regionu skała w kształcie słonia, przy której w pustynnym piasku przygotowano miejsca, gdzie można coś przekąsić i wypić, podziwiając spektakularne krajobrazy.
Dzień 6
AL ULA i MADA'IN SALEH
Zwiedzanie miasteczka Al Ula położonego spektakularnie między skałami, gdzie przez wieki gromadzili się pielgrzymi, podróżnicy i stali osadnicy. Obecne stare miasto było zamieszkane już od XII w. aż do lat 80. XX w. Przespacerujemy się tu wąskimi uliczkami biegnącymi między glinianymi domkami. Na koniec będziemy mieli okazję do zaglądnięcia na bazar i wypicia kolejnej, znakomitej miejscowej herbaty. Następnie zwiedzanie Mada'in Saleh (Hegra), pierwszego zabytku Arabii Saudyjskiej wpisanego na listę UNESCO. Miejsce to porównywane jest z jordańską Petrą, wykuto tu w skale ponad 100 grobów w czasie rozkwitu kultury nabatejskiej dwa tysiące lat temu. Zatrzymujemy się przy kilku najważniejszych obiektach rozrzuconych na dużej przestrzeni. Wrażenie zrobi na nas grobowiec Qasr al Farid i wiele innych. Po zwiedzaniu, jeżeli będzie to tego dnia możliwe, wstąpimy do ogrodów saudyjskiej księżniczki, która założyła w sercu pustyni zielone uprawy. Powrót na nocleg.
Dzień 7
RIJAD
Rano, dla chętnych w miarę wolnego czasu, możliwość wzięcia udziału w ostatnich, krótkich aktywnościach (dodatkowo płatnych) wokół Al Ula, takich jak jazda na rowerze, quadzie lub koniu po pustyni lub na punkty widokowe, a także poranny trekking. Żegnamy pustynną krainę i lecimy do stolicy kraju, Rijadu. W zależności od godziny przylotu zwiedzanie miasta.
Nocleg w hotelu w Rijadzie.
Dzień 8
THE EDGE OF THE WORLD
Dziś wyruszymy do prawdopodobnie najbardziej fotogenicznej naturalnej atrakcji Arabii Saudyjskiej - Krawędzi Świata (ang. The Edge of the World). Przejazd przez pustynie i oazy z palmami, akacjami, wyschniętymi rzekami i licznymi wielbłądami jest dodatkową atrakcją. Suche krajobrazy interioru saudyjskiego obfitują w strzeliste ostańce wyłaniające się z pustynnych piasków, a urwisko, zwane nie bez powodu „The Edge of the World”, wyłaniające się pośród pustyni, robi piorunujące wrażenie. Dojście na krawędź nie jest trudne, ale ścieżka ma górski charakter, więc wymaga odpowiedniego obuwia. Powrót do Rijadu. Dziś jest idealna pora na spędzenie wieczoru w Rijadzie. Oczywiście, nadal obowiązuje nas prohibicja, zatem drink, na jaki możemy liczyć, to „saudyjski szampan”, czyli połączenie sprita i soku jabłkowego. Istnieją kanały dystrybucji mocniejszych napojów, jednak nie możemy zagwarantować, że takie napoje znajdą się w naszym wieczornym menu. Kolejny nocleg w Rijadzie.
Dzień 9
RIJAD
Zwiedzanie stolicy Arabii Saudyjskiej- Rijadu. Dziś, dzięki petrodolarom, to przede wszystkim tętniąca życiem metropolia łącząca hipernowoczesność z arabską tradycją i historią. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy Fort Masmak – jeden z najważniejszych historycznych zabytków Rijadu. Zwiedzimy również Muzeum Narodowe, w którym prezentowane są multimedialne ekspozycje dotyczące islamu czy historii panującej rodziny Saudów, oczywiście tej oficjalnej. Na koniec udamy się do Pałacu Murabba, wybudowanego przez założyciela dynastii panującej, króla Abdul Aziza. Ale Rijad, jak na arabską metropolię przystało, może się pochwalić również ultranowoczesną architekturą. Warto tu zobaczyć zaprojektowany przez pracownię światowej sławy architekta, Normana Fostera, najstarszy w kraju wieżowiec Faisaliyah Tower. Jednak najbardziej spektakularnym z najnowszych drapaczy chmur Rijadu jest Kingdom Centre z „podniebnym mostem” na szczycie budynku. Należy mieć na uwadze, że niektóre z atrakcji stolicy bywają bez uprzedzenia zamykane – turyści są i będą długo rzadkością w tym kraju. Powrót do hotelu. Nocleg.
Dzień 10
PRZELOT DO POLSKI
Osoby kończące wycieczkę wylatują do Polski. OPCJA ARABIA SAUDYJSKA + KUWEJT I BAHRAJN
Osoby wydłużające wycieczkę wylatują do Kuwejtu, malutkiego, młodego państwa wciśniętego między Irak i Arabię Saudyjską. Kuwejt nie jest popularnym celem wycieczek, więc mamy tu szansę poczuć się wyjątkowo. Po przylocie zrelaksujemy się też na jednej z piaszczystych plaż Kuwejtu położonych nad wodami Zatoki Perskiej (tu zwanej Arabską). Nocleg w Kuwait City.
Dzień 11
KUWEJT
Podczas zwiedzania stolicy zobaczymy kultowe wieże Kuwait Towers, dawny pałac władcy kraju (z zewnątrz), a także Wielki Meczet, który jest 8. co do wielkości meczetem na świecie i może pomieścić 10 tys. osób. Następnie przespacerujemy się po bazarze rybnym do przystani, gdzie cumują łodzie dhow. Kontrast między tradycyjnymi łodziami, a futurystycznymi wieżowcami jest jedyny w swoim rodzaju. Wieczorem wjazd na punkt widokowy na wieży Kuwait Towers, skąd będziemy podziwiać zachód słońca nad Zatoką Kuwejcką, powracające do portu łodzie rybackie i liczne wieżowce. Jeśli czas pozwoli, dla chętnych możliwość zakupów w The Avenues- drugim co do wielkości, po Dubai Mall, centrum handlowym na Bliskim Wschodzie. Nocleg w Kuwait City.
Dzień 12
BAHRAJN
Transfer na lotnisko, przelot z Kuwejtu do Bahrajnu, państwa o którego istnieniu wielu Polaków nawet nie słyszało, a turyści rzadko tu trafiają. Jest to niewielkie królestwo położone na archipelagu wysp pomiędzy Arabią Saudyjską a Katarem. Zwiedzanie stolicy Bahrajnu - Manamy i okolic. Zobaczymy tu dawną rezydencję królewską szejka Isa Bin Ali będącą jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych budynków tradycyjnej architektury w Zatoce Perskiej. Wrażenie na nas zrobi jeden z największych meczetów na świecie - Wielki Meczet Al Fateh, mogący pomieścić 7000 wiernych. Zatrzymamy się również przy Meczecie Khamis z bliźniaczymi minaretami, który jest uważany za jedno z najstarszych świadectw islamu na tym obszarze. Zwiedzimy Fort Bahrain wybudowany przez Portugalczyków, jednak tutejsze wykopaliska wskazują, że historia tego miejsca liczy kilka tysięcy lat. Warto wiedzieć, że jak na tak niewielki kraj, jest w nim stosunkowo dużo historycznych fortyfikacji. W trakcie zwiedzania będzie również niejedna okazja, by podziwiać futurystyczną architekturę wieżowców Bahrajnu. Dziś jest idealna pora na pożegnalny wieczór, zapraszamy na Bahrajn by night! Dla osób tęskniących za zimnym piwem lub wykwintnym drinkiem nie będzie już problemu, bowiem Bahrajn jest tolerancyjny w tych sprawach, z tego powodu jest tłumnie odwiedzany przez sąsiadów z Arabii Saudyjskiej, gdzie alkohol jest zakazany. Nocleg w Manama w Bahrajnie.
Dzień 13
BAHRAJN
Dziś ruszamy poza stolicę, na południe wyspy, gdzie zobaczymy słynne kurhany wpisane na listę UNESCO, których historia sięga nawet V w. p.n.e. Poznamy także ulubiony lokalny sport mieszkańców Bahrajnu, zwiedzając farmę wielbłądów (między innymi arabskich wielbłądów wyścigowych). Fani sportu ucieszą się z wizyty na torze wyścigowym Formuły 1 - Bahrain International Circuit, który jest uważany za jeden z najlepszych na świecie. Był on pierwszym w regionie zatoki, na którym rozegrano wyścig Formuły 1. Zobaczymy także miejsce, gdzie odkryto pierwsze złoża ropy naftowej w Zatoce Perskiej. Czeka nas również przystanek przy niespodziewanym fenomenie przyrodniczym – Drzewie Życia, olbrzymim, rozłożystym, zielonym drzewie liczącym ponad 100 lat, rosnącym na środku pustyni. Nikt nie wie skąd drzewo czerpie wodę w tym suchym miejscu. Wracając zajedziemy na punkt, z którego widoczna jest sztuczna grobla z wielopasmową autostradą o długości niemal 30 kilometrów, łączącą Bahrajn z Arabią Saudyjską. Dla zainteresowanych, czas na ostatnie zakupy na tradycyjnym bazarze z przyprawami, perfumami, tkaninami i biżuterią. Nocleg w Manama.
Dzień 14
WYLOT Z BAHRAJNU
Rano lub w nocy przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Lądowanie w Warszawie na lotnisku Chopina