Dzień 1
WYLOT Z POLSKI
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu podana jest w „Prestige Book” – informatorze, który otrzymuje każdy uczestnik wyprawy. Wylot z przesiadką do Dżuddy – zabytkowego miasta położonego nad Morzem Czerwonym.
Dzień 2
DŻUDDA
Przylot rano lub w nocy i przejazd do hotelu. Po odpoczynku – zwiedzanie Dżuddy. W mieście panuje dosyć liberalna atmosfera, unikalna w skali Arabii Saudyjskiej, co z pewnością odczujemy podczas pobytu. Zwiedzanie rozpoczniemy od zabytkowej dzielnicy Al-Balad. Po labiryncie uliczek starego miasta można spacerować bez końca – nie bez powodu dzielnica ta została wpisana na listę UNESCO. Przejdziemy obok starych domów z bogato zdobionymi balkonami, w większości zbudowanymi z koralowca, i zobaczymy m.in. odrestaurowaną dawną rezydencję królewską – Naseef.
Podczas zwiedzania dostrzeżemy w oddali monumentalną budowlę – to Jeddah Tower. W ambitnych planach Saudyjczyków ma to być najwyższy budynek na świecie, o wysokości ponad kilometra. Budowa trwa już kilkanaście lat, a jej zakończenia wciąż nie widać.
Po południu czeka nas morski rejs po zatoce – zobaczymy miasto od strony wody o zachodzie słońca. Odwiedzimy także nadmorską promenadę Corniche – ulubione miejsce spacerów mieszkańców Dżuddy, pełne zieleńców i kawiarni. W pobliżu znajduje się niezwykle fotogeniczny – zwłaszcza o zachodzie słońca – „pływający meczet”, położony tuż przy klubie jachtowym.
Nocleg w Dżuddzie.
Dzień 3
WYCIECZKA DO TAIF
Rano przejazd do Taifu, położonego wysoko w górach, ulubionego kurortu Saudyjczyków. Trasa prowadzi przez obrzeża Mekki – najświętszego miasta islamu, które jest jednak całkowicie niedostępne dla niewiernych. Im bliżej gór, tym bardziej trasa wzbudza emocje.
Zanim dotrzemy krętymi, górskimi drogami do płaskowyżu, na którym leży Taif, miniemy targi owocowe, farmy róż i malownicze doliny. Taif nazywany jest „miastem róż”, ponieważ lokalny mikroklimat – dzięki osłonięciu wzgórzami i wysokości ok. 2000 m n.p.m. – sprzyja uprawie słynnej trzydziestopłatkowej róży damasceńskiej. Produkowany z niej olejek należy do najdroższych na świecie.
Po drodze zatrzymamy się na licznych punktach widokowych, m.in. Monkey View Point, gdzie – zgodnie z nazwą – można spotkać stada małp. Po przyjeździe spacer po starej zabudowie Taifu, zwiedzimy odrestaurowany pałac Shubra (jeśli będzie otwarty) i inne zabytki. Przechadzka po targu Taif Souq, gdzie warto kupić lokalne produkty, takie jak miód, przyprawy i ręcznie robione wyroby rzemieślnicze.
Powrót do Dżuddy do hotelu na nocleg.
Dzień 4
ŚWIĘTE MIASTO MEDYNA
Przejazd na dworzec kolejowy i podróż szybkim pociągiem do Medyny, która przebiegnie szybko i przyjemnie. Trasa wiedzie przez surowy krajobraz regionu Hidżaz – pełen wypalonych słońcem równin, niskich wzgórz i czasami pojawiających się w oddali wielbłądów. W miarę oddalania się od wybrzeża krajobraz staje się coraz bardziej pustynny. W miarę zbliżania się do Medyny pojawia się więcej zieleni, palm i upraw. W oddali dostrzeżemy góry otaczające święte miasto.
Przyjazd do Medyny – świętego miasta islamu, najważniejszego po Mekce. Choć Meczet Proroka (Al-Masjid an-Nabawi) jest dostępny wyłącznie dla muzułmanów, zwiedzimy to, co możemy. Będzie to prawdopodobnie wystawa rozbudowy Meczetu Proroka, która znajduje się przy Świętym Meczecie. Następnie udamy się na ulicę Qiba, która łączy dwa meczety – Święty Meczet i Meczet Qiba – oba mające ogromne znaczenie w historii islamu. Pierwszy z nich to miejsce, w którym mieszkał prorok Mahomet i gdzie znajduje się jego grób, odwiedzany przez wiernych. Qiba to pierwszy meczet, jaki kiedykolwiek został zbudowany.
Tego dnia pojedziemy też na plantację daktyli, gdzie nie obędzie się bez degustacji tych najważniejszych owoców pustyni. Nocleg w hotelu w Medynie zakończy ten ciekawy dzień.
Dzień 5
AL-ULA
Podróż przez bezkresne pustynie zajmie kilka godzin. Krajobraz zmienia się – pojawiają się czarne skały wulkaniczne, kratery i zastygła lawa. Docieramy do miasteczka Al-Ula, spektakularnie położonego między skałami. Zwiedzimy stare miasto, niegdyś ważne miejsce dla pielgrzymów i kupców. Miejscowość była zamieszkana od XII wieku aż do lat 80. XX w. Przespacerujemy się wąskimi uliczkami między glinianymi domkami, a na koniec zajrzymy na lokalny bazar i skosztujemy miejscowej herbaty.
Wielką ciekawostką jest położony obok skał największy lustrzany budynek świata, który znakomicie wkomponowuje się w piękne otoczenie. Jest to Maraya – zachwycające dzieło sztuki położone w pustynnym kanionie Doliny Ashar. Zostało zaprojektowane tak, by wtapiać się w otaczający krajobraz i wyrasta z piasku niczym miraż. Konstrukcja pokryta jest 9 740 lustrzanymi panelami, które odbijają piękno Al-Uli, co czyni ją – według Księgi Rekordów Guinnessa – największym lustrzanym budynkiem na świecie.
Nocleg w okolicach Al-Uli.
Dzień 6
MADA'IN SALEH
Zwiedzanie Mada'in Saleh (Hegra) – pierwszego zabytku Arabii Saudyjskiej wpisanego na listę UNESCO. Miejsce to porównywane jest z jordańską Petrą – wykuto tu w skałach ponad 100 grobowców w czasach rozkwitu kultury Nabatejczyków, około dwa tysiące lat temu.
Zatrzymamy się przy kilku najważniejszych obiektach, rozproszonych na dużym obszarze. Szczególne wrażenie zrobi monumentalny grobowiec Qasr al-Farid, samotnie stojący w piasku. Nie został nigdy ukończony, dzięki czemu doskonale widać etapy pracy starożytnych rzeźbiarzy.
Grobowce różnią się stylem, wielkością i detalami – wiele z nich posiada misterne fasady z kolumnami, rzeźbieniami i inskrypcjami w języku nabatejskim. Na trasie mijamy także pozostałości studni, systemów irygacyjnych oraz punktów handlowych – świadectwo znaczenia tego miejsca jako centrum wymiany handlowej na starożytnym Szlaku Kadzidlanym.
Jeśli będzie to możliwe, odwiedzimy ogrody saudyjskiej księżniczki, która w sercu pustyni założyła zielone uprawy. W cieniu palm rosną tu warzywa, owoce i zioła – to przykład nowoczesnego podejścia do życia w surowych warunkach pustynnych.
Dotrzemy też do Jabal Ikmah – kanionu, gdzie odkryto tysiące naskalnych inskrypcji i petroglifów w kilku starożytnych językach oraz najstarsze napisy islamskie. Z tego powodu Jabal Ikmah nazywane jest największą w Arabii Saudyjskiej biblioteką pod gołym niebem.
O zachodzie słońca dotrzemy do ikonicznej dla regionu formacji skalnej – Jabal Al-Fil („Skała Słonia”). W pobliżu przygotowano miejsca do odpoczynku, gdzie można coś przekąsić i podziwiać spektakularne krajobrazy.
Powrót na nocleg.
Dzień 7
KANION WADI DISSAH I TABUK
Dzisiejsza trasa prowadzi przez wyjątkowo malownicze, pustynne tereny, z licznymi przystankami na zdjęcia. To kraina surowego piękna i starożytnych cywilizacji. Formacje skalne przypominają krajobrazy Arizony.
Celem jest Wadi Al Dissah – piętnastokilometrowy kanion biegnący przez masyw piaskowcowy Jebel Qaraqir. Ten cud natury przez długi czas pozostawał dobrze strzeżoną tajemnicą odkrywców – zanim wybudowano drogę prowadzącą do pobliskiego miasta Dissah i zanim obrazy satelitarne stały się powszechnie dostępne, miejsce to było bardzo trudne do odnalezienia i dotarcia.
Zaskakujący w tym pustynnym terenie jest strumień i rosnące wzdłuż niego wysokie trawy oraz liczne palmy.
Przejazd na nocleg do Tabuku. Historycznie Tabuk był strategicznym miejscem na szlaku handlowym i pielgrzymkowym. Dziś miasto to połączenie tradycji i nowoczesności, które posiada zamek, stare meczety, tradycyjne targi i stanowiska archeologiczne.
Nocleg w Tabuku.
Dzień 8
RIJAD
Żegnamy pustynne krajobrazy i lecimy do stolicy – Rijadu. Zwiedzanie Rijadu, miasta, które dzięki petrodolarom stało się nowoczesną metropolią, łączącą tradycję z nowoczesnością.
Panoramę miasta podziwiamy z Kingdom Tower Skybridge. Na szczycie wieży znajduje się odwrócony łuk, który łączy szklana kładka – Skybridge – mieszcząca publiczny taras widokowy. Projekt inspirowany był ikonicznymi budowlami z całego świata, takimi jak Gateway Arch w St. Louis, Most Portowy w Sydney oraz Wieża Eiffla.
W Rijadzie odwiedzamy Diriyah – miejsce narodzin pierwszego państwa saudyjskiego, historyczny punkt spotkań pielgrzymów i kupców oraz lokalizację jednego z najbardziej ambitnych projektów dziedzictwa kulturowego w królestwie. Historyczna dzielnica jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z dobrze zachowanych budowli z gliny, które prezentują charakterystyczny styl architektoniczny Nadżd.
Nocleg w hotelu w Rijadzie.
Dzień 9
THE EDGE OF THE WORLD
Dziś wyruszymy do jednej z najbardziej fotogenicznych atrakcji naturalnych Arabii Saudyjskiej – „Krawędzi Świata” (The Edge of the World). Trasa wiedzie przez pustynie, oazy, suche rzeki i tereny zamieszkane przez wielbłądy.
Urwisko, które wyłania się z pustynnego krajobrazu, robi niesamowite wrażenie – niczym koniec świata. Wejście na punkt widokowy nie jest trudne, choć wymaga odpowiedniego obuwia ze względu na górski charakter ścieżki.
Po powrocie do Rijadu warto skorzystać z okazji i spędzić wieczór w stolicy. Wciąż obowiązuje prohibicja, więc „saudyjski szampan” – czyli mieszanka Sprite’a i soku jabłkowego – to maksimum, na co możemy liczyć. Mocniejsze napoje są dostępne tylko nieoficjalnie i nie możemy zagwarantować ich obecności.
Wykwaterowanie z hotelu wieczorem lub w nocy.
Dzień 10
PRZELOT DO POLSKI LUB KONTYNUACJA PODRÓŻY
Wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko Chopina.
Osoby kontynuujące wycieczkę do Kuwejtu i Bahrajnu po noclegu udają się na lotnisko i wylatują do Kuwejtu – niewielkiego państwa położonego między Irakiem a Arabią Saudyjską. Kuwejt rzadko bywa celem wycieczek, więc mamy szansę poczuć się wyjątkowo.
Wieczorem wjazd na punkt widokowy na wieżę Kuwait Towers, skąd będziemy podziwiać zachód słońca nad Zatoką Kuwejcką, wracające do portu łodzie rybackie i panoramę miasta.
Nocleg w Kuwait City.
Dzień 11
KUWEJT
Podczas zwiedzania stolicy zobaczymy dawny pałac emira (z zewnątrz) oraz Wielki Meczet – ósmy co do wielkości meczet na świecie, mieszczący 10 tysięcy wiernych.
Przespacerujemy się po bazarze rybnym i odwiedzimy przystań, gdzie cumują tradycyjne łodzie „dhow”. Kontrast między nimi a nowoczesnymi wieżowcami jest niezwykły.
Zajrzymy również do The Avenues – drugiego co do wielkości centrum handlowego na Bliskim Wschodzie, którego wnętrza zaprojektowano z ogromnym rozmachem.
Nocleg w Kuwait City.
Dzień 12
BAHRAJN
Transfer na lotnisko i przelot do Bahrajnu – niewielkiego królestwa położonego na archipelagu między Arabią Saudyjską a Katarem. Turyści trafiają tu rzadko, więc nasza wizyta będzie wyjątkowa.
Zwiedzanie Manamy – stolicy Bahrajnu – i okolic. Odwiedzimy dawną rezydencję szejka Isa Bin Ali – jeden z najlepiej zachowanych przykładów tradycyjnej architektury w Zatoce Perskiej. Zobaczymy również Wielki Meczet Al-Fateh, który może pomieścić aż 7 tysięcy wiernych, oraz Meczet Khamis z bliźniaczymi minaretami – jedno z najstarszych świadectw islamu w regionie.
Zwiedzimy Fort Bahrajnu, zbudowany przez Portugalczyków, choć historia tego miejsca sięga tysięcy lat wstecz. Po drodze nie zabraknie widoków na futurystyczne wieżowce Manamy.
Wieczorem – pożegnalna kolacja. Bahrajn, w odróżnieniu od Arabii Saudyjskiej, pozwala na spożycie alkoholu, dlatego dla chętnych będzie okazja do spróbowania zimnego piwa lub drinka.
Nocleg w Manamie.
Dzień 13
BAHRAJN
Dziś opuszczamy stolicę i udajemy się na południe wyspy. Zobaczymy wpisane na listę UNESCO kurhany, których historia sięga V wieku p.n.e.
Odwiedzimy farmę wielbłądów – także arabskich wielbłądów wyścigowych – oraz słynny tor Formuły 1 Bahrain International Circuit, pierwszy tego typu obiekt w rejonie Zatoki Perskiej.
Zatrzymamy się również przy miejscu, gdzie odkryto pierwsze złoża ropy naftowej w regionie.
Zobaczymy też „Drzewo Życia” – olbrzymie, zielone drzewo rosnące samotnie na pustyni. Jego źródło wody pozostaje tajemnicą.
Na koniec przystanek widokowy na sztucznej grobli z autostradą łączącą Bahrajn z Arabią Saudyjską. Dla chętnych – czas na ostatnie zakupy na bazarze z przyprawami, perfumami i tkaninami.
Wieczorem lub w nocy – wykwaterowanie i przejazd na lotnisko.
Dzień 14
WYLOT Z BAHRAJNU
Rano lub w nocy – wylot do Polski. Przylot na lotnisko Chopina w Warszawie.