Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY
Wylot z Warszawy. Szczegółowa informacja o godzinie odlotu z Warszawy będzie podana w Prestige Book, wysyłanym każdemu imiennie, przed rozpoczęciem podróży .Wylot z przesiadką do egzotycznego Bangladeszu.
Dzień 2
DHAKA
Przylot do stolicy Bangladeszu. Zakwaterowanie w hotelu w Dhace, odpoczynek po locie. Zwiedzanie stolicy, ruchliwego, ogromnego i czasem szokującego miasta. Chodzimy po zatłoczonych, ale bezpiecznych uliczkach starego centrum, przepływamy łódką po Gangesie, obserwując statki, niczym wyjęte z XIX wiecznych rycin. Zaglądamy też do oazy spokoju – kościółka ormiańskiego, a także do Ahsan Manzil, czyli XIX wiecznego Różowego Pałacu. Przejazd motorikszami po centrum przypomina wizytę w wesołym miasteczku, samo poruszanie się po tym mieście jest prawdziwą przygodą. Nocleg w hotelu w Dhace.
Dzień 3
BAGERHAT
Podróż po kraju jest powolna, ale nadzwyczaj ciekawa. Wszędzie spotykamy się z życzliwością i zainteresowaniem nami barwnie ubranych mieszkańców kraju. Po pokonaniu korków i wyjechaniu z Dhaki wjeżdżamy do innego świata. Przekraczamy Ganges, który po połączeniu z Brahmaputrą tworzy jedną z największych delt na świecie. Po kilku godzinach jazdy znajdziemy się we wpisanym na listę UNESCO „mieście meczetów” Bagerhat. Okrętujemy się na mały, specjalnie wynajęty dla nas statek i wpływamy do Sunderbans. Nocleg na statku.
Dzień 4
REJS DO SUNDERBANS I POSZUKIWANIE TYGRYSA
W tym dniu przekonamy się, że Bangladesz posiada też wspaniałą przyrodę. Sunderbans to wielki, dziki obszar pokryty dżunglą i mangrowcami położony w zachodniej części delty Gangesu i Brahmaputry. To sanktuarium wpisane jest na listę UNESCO dzięki obecności wielu zagrożonych gatunków, w tym tygrysa bengalskiego. Mamy realną szansę zobaczyć tygrysa w jego naturalnym środowisku, żyje tu największa na świecie liczba osobników na kilometr kwadratowy. Ochrona tygrysa nie jest łatwa na tych terenach. Ocenia się, że rocznie ofiarą tygrysów, które wychodzą na polowania z dżungli do okolicznych wsi, pada ponad 50 osób. Nie można się dziwić, że mieszkańcy nie popierają działań ekologów i próbują pozbyć się groźnych sąsiadów. Rejs wąskimi odnogami delty daje nam znakomitą możliwość obserwacji przyrody. Planujemy także wycieczkę pieszą z lokalnym tropicielem, oczywiście zachowując należytą ostrożność przed tygrysami. Przesiądziemy się też na małe, lokalne łódki, by dostać się w mniej dostępne rejony. Czym dłużej będziemy eksplorować ten rejon, tym rosną nasze szanse na dostrzeżenie tygrysa. Cieszymy się dobrą, bengalską kuchnią serwowaną nam na statku. Drugi i ostatni nocleg na wodzie w akompaniamencie tajemniczych odgłosów lasu.
Dzień 5
LOT DO CHITTAGONG
Bangladesz wydaje się niewielkim krajem, jednak podróżuje się po nim wolno, co jest i tak delikatnym określeniem. Dlatego, aby dostać się na wschód kraju, zdecydowaliśmy się na drogę lotniczą. Po śniadaniu na łodzi jedziemy na lokalne lotnisko, aby polecieć do Chittagong. To portowe miasto przyniesie porcję kolejnych, egzotycznych doświadczeń. Nocleg w hotelu w Chittagong.
Dzień 6
CHITTAGONG I PODRÓŻ DO WIOSEK PLEMION CHAKMA
Wyjazd na targ rybny w Chittagong, który robi wrażenie na wszystkich, nawet na osobach, które już w życiu niejedno widziały. To największy tego typu targ w Bangladeszu, a może i na świecie. Znakomita okazja do fotografowania. Podróż w kierunku granicy z Birmą na wzgórza Rangamati. Żyje tam plemię Chakma, które zachowało odrębność i ciekawe tradycje. Chakma wyznają od niepamiętnych czasów buddyzm i robią to bez przeszkód w islamskim, ale tolerancyjnym Bangladeszu. Po południu rejs po jeziorze do wiosek Chakma, podziwianie ich domostw, strojów, wiszących mostów. Nocleg w rejonie Rangmati.
Dzień 7
MONASTYR RAJBANA VIHARA I PLEMIĘ CHAKMA
Zwiedzanie klasztoru buddyjskiego Rajbana Vihara daje możliwość podglądnięcia autentycznego życia buddyjskich mnichów, których żyją tu setki. To jeden z najważniejszych buddyjskich klasztorów. Nie zabraknie też odwiedzin lokalnego targu, na który mieszkańcy okolicznych wiosek przynoszą swoje towary. Podróż w rejon Cox’s Bazar, która przebiega przez atrakcyjne tereny wschodniego Bangladeszu. Zatrzymamy się w miejscowości Bandarban przy tzw. Złotej Świątyni, której architektura nawiązuje do stup Azji południowo-wschodniej. Pod wieczór dojazd do hotelu położonego nad morzem.
Dzień 8
COX’S BAZAR
Czas, by oddać się lenistwu. Na plażach okolic Cox’s Bazar zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Tutejsze, długie piaszczyste plaże określa się mianem najdłuższych na świecie. Będziemy mogli przekonać się, że kultura plażowa Bangladeszu znacznie różni się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Nocleg nad morzem.
Dzień 9
PLAŻA
Od rana okazja do spacerów nad brzegiem morza. Następnie przejazd na lotnisko i lot do Dhaki. Nocleg w hotelu.
Dzień 10
THIMPHU
Po raz ostatni spotkamy uśmiechniętych, barwnie ubranych ludzi, dla których my także jesteśmy wielką atrakcją. Jedziemy na lotnisko i lecimy samolotem bhutańskich linii lotniczych do Paro (2200 m n.p.m.) w zachodnim Bhutanie. Po wylądowaniu jedziemy do Thimphu, stolicy kraju. To prawda, rzeczywiście jesteśmy w królestwie najszczęśliwszych ludzi świata! Zwiedzamy miasto Thimphu i spacerujemy po schludnych ulicach zaglądając do wytwórni kadzideł i sklepów. Nocleg w hotelu w Thimphu (ok. 2300 m n.p.m.).
Dzień 11
PUNAKHA
Kolejny dzień w szczęśliwym królestwie. Zajdziemy na plac, na którym Bhutańczycy często strzelają z łuku – to narodowy sport i pasja mieszkańców kraju. Łucznicy nie zważając na niebezpieczeństwo stoją przy tarczach, do których strzelają przeciwnicy. Zwiedzamy stary klasztor buddyjski Changhangka, a także miejsce, gdzie utrzymuje się w niewoli takina, endemicznego ssaka będącego symbolem kraju. Podróż do Punakha, niewielkiej miejscowości zagubionej w himalajskiej dolinie. Po drodze zatrzymujemy się na chwilę na przełęczy Dochu La (3140 m n.p.m.). Górzysty krajobraz Bhutanu ozdobiony jest licznymi flagami modlitewnymi. W oddali przy dobrej widoczności można dostrzec Gangkar Punsum (7570 m n.p.m.), najwyższy szczyt kraju. Zjazd do Punakha (1250 m n.p.m.). Spacer po wiejskich okolicach, mamy okazję do poznawania rzadko odwiedzanych przez turystów wsi, a lokalny przewodnik opowie nam o miejscowych zwyczajach. Nocleg w Punakha.
Dzień 12
PUNAKHA I PARO
Zwiedzanie największej atrakcji okolicy - wspaniałego królewskiego dzongu (fortecy, klasztoru i budynku administracyjnego w jednym) w Punakha. Położona nad rzeką budowla robi wielkie wrażenie. Dzong jest pełen życia, zobaczymy mnichów i dowiemy się o jego funkcjonowaniu. Krótki spacer po okolicy, przez wiszący most przedostaniemy się na drugą stroną rzeki. Następnie podróż do Paro, miasta położonego w dolinie o tej samej nazwie. Zwiedzanie pełnego pięknych domów centrum, wszędzie panuje spokój, a od Bhutańczyków możemy spodziewać się łagodnych uśmiechów i przyjaznych gestów. Nocleg w Paro.
Dzień 13
TYGRYSIE GNIAZDO
Wycieczka do legendarnego klasztoru-pustelni Taktsang, czyli “Tygrysiego Gniazda” zawieszonego na urwisku nad doliną. Już w VIII w. medytował tu tybetański mistrz, Guru Padmasambhawa, a po nim wielu innych słynnych joginów i mistrzów. Do Tygrysiego Gniazda można dotrzeć po dłuższym spacerze na piechotę, ale istnieje możliwość podjechania części trasy na grzbiecie muła (dodatkowo płatne). Jeśli komuś będzie mało, to późnym popołudniem można zwiedzić twierdzę – klasztoru Paro Dzong (tu kręcono film „Mały Budda” Bertolucciego). Powrót do Paro i nocleg.
Dzień 14
WYLOT Z BHUTANU
Jedziemy na lotnisko i z prawdziwym żalem żegnamy się z Bhutanem, krajem najszczęśliwszych ludzi świata. Przelot z Paro do jednego z portów azjatyckich. Nocleg tranzytowy w hotelu.
Dzień 15
LOT DO POLSKI
Przylot do Warszawy. Uwaga, możliwy lot nocny i powrót dnia następnego.