Dzień 1
WYLOT
Wylot z Warszawy. Szczegółowe informacje o zbiórce i godzinie odlotu są podane w Prestige Book przesyłanym uczestnikom wycieczki do Birmy.
Dzień 2
PRZELOT DO BIRMY
Przelot do Birmy (Mjanmy). Możliwy nocleg tranzytowy w jednym z miast azjatyckich. Czas na ewentualne zwiedzanie i odpoczynek. W zależności od aktualnych rozkładów i dostępności lotów istnieje możliwość przylotu do Rangunu już w tym dniu wycieczki do Birmy.
Dzień 3
YANGON – ŚWIĄTYNIA SZWEDAGON
Przylot do Yangonu (Rangunu). Rozpoczynamy wycieczkę objazdową po Birmie z „wysokiego C”. Zwiedzamy słynną buddyjską Pagodę Szwedagon, która wraz z dziesiątkami stup i świątyń tworzy zapierający dech w piersiach kompleks. Spacerujemy po niezwykłym terenie świątynnym, podziwiając pokryte szczerym złotem zabytki i obserwując modlących się Birmańczyków. Szwedagon szczególnie pięknie wygląda po zmroku, gdy oświetlenie uwypukla blask pagód. Jak twierdzili Brytyjczycy, znajduje się tu więcej złota niż we wszystkich londyńskich bankach – i być może jest to bliskie prawdy.
W miarę możliwości pospacerujemy także po dzielnicy kolonialnej, która świadczy o brytyjskiej przeszłości kraju. Nocleg w Rangunie.
Dzień 4
YANGON (RANGUN) I LOT NAD INLE
Zaczynamy kolejny dzień w birmańskiej stolicy. Jej budynki pamiętają czasy kolonialne, choć wiele z nich straciło dawną świetność. Miasto ma nietypowy, odmienny od innych stolic azjatyckich, egzotyczny klimat. Zobaczymy 65-metrowego leżącego Buddę, Targ Bogyoke, Royal Lake, a także dworzec kolejowy zbudowany w stylu birmańskim.
Naszą uwagę zwróci również tzw. Sekretariat – jeden z najokazalszych zespołów architektonicznych z okresu kolonialnej Birmy, gdzie ogłoszono niepodległość kraju. Tego samego dnia lecimy do środkowej części Birmy, odmiennej i wolnej od zgiełku stolicy. Nocujemy nad jeziorem Inle, prawdziwą perłą Birmy pod względem uroku i kultury.
Dzień 5
JEZIORO INLE
Pobyt nad jeziorem Inle, miejscem niezwykłym pod względem krajobrazów, ludzi i architektury. Prawdziwym kuriozum są tu kobiety z plemienia Padaung („kobiety żyrafy”), które od najmłodszych lat noszą miedziane obręcze, wydłużając sobie szyje. Mieszkańcy poszczególnych wiosek specjalizują się w różnych rzemiosłach, a w warsztatach tkackich, oprócz nici jedwabnych i bawełnianych, wykorzystuje się nici z łodygi kwiatu lotosu – to jedyne takie miejsce na świecie.
Warto poznać kuchnię Shan, która zachwyca miłośników dobrej kuchni. Spróbujemy m.in. ryby w stylu Inle, sałatki z liści zielonej herbaty czy zielonych pomidorów, wszystko przyprawione mnóstwem lokalnych ziół. Wieczory nad Inle sprzyjają integracji, można wypić lokalne wino lub szklaneczkę piwa „Myanmar” i podyskutować o niezwykłej Birmie. Nocleg w rejonie Inle.
Dzień 6
JEZIORO INLE
Rejs po jeziorze Inle. W terminie październikowym możemy być świadkami niesamowitej wodnej procesji, gdy posągi Buddy wędrują na zdobionej barce ze świątyni Phaung Daw Oo z wioski do wioski. To ważne wydarzenie religijne przyciąga wielu mieszkańców okolic jeziora.
Słynne są także tutejsze „pływające ogrody”, domy na palach oraz niezwykli rybacy, którzy wiosłują… nogami. Zwiedzimy wioskę Indein z lasem starożytnych pagód i lokalny targ pełen barw, gdzie można spotkać przedstawicieli różnych grup etnicznych, zwanych niekiedy „ludźmi smokami”. Zajrzymy też do drewnianego klasztoru Shwe Yan Pyay. O zachodzie słońca wracamy łodziami do hotelu, żałując, że czas w tej „Wenecji Azji” mija tak szybko. Nocleg nad Inle.
Dzień 7
DROGA DO KALAW
Przed nami malownicza podróż po birmańskiej prowincji. Po około dwóch godzinach jazdy docieramy w rejony zamieszkane przez plemienne mniejszości etniczne. Dzięki wysokości ok. 1500 m n.p.m. panuje tu rześkie powietrze. Po drodze podziwiamy pola herbaciane, plantacje pomarańczy i urzekające punkty widokowe. Odwiedzamy wioskę Peinnepin, gdzie kobiety z plemion Danu i Palaung (przy odrobinie szczęścia) można zobaczyć przy zbiorze listków herbaty. Mieszkańcy są gościnni i chętnie zapraszają do swoich domów.
Następnie zjeżdżamy w dół i kwaterujemy się w położonym malowniczo pensjonacie w Kalaw. Po południu czeka nas wizyta na jednej z najstarszych stacji kolejowych w Birmie i przejażdżka lokalną koleją, która sprawia wrażenie podróży w czasie. Po powrocie wyruszamy na poszukiwanie lokalnej knajpki w Kalaw – uroczym górskim miasteczku z kolorowymi straganami i starymi domami. Wieczorem drogę oświetlają nam gwiazdy. Nocleg w pensjonacie w Kalaw.
Dzień 8
PODRÓŻ DO BAGAN
Większość dnia zajmie nam przejazd do legendarnego Bagan – największej atrakcji Birmy. Po drodze obserwujemy życie toczące się w prowincjonalnych miasteczkach, gdzie czas jakby się zatrzymał. Rolnicy wciąż używają narzędzi przypominających dawne skanseny, a plony transportują w wozach zaprzężonych w woły.
Do Bagan docieramy jeszcze przed zachodem słońca, by zobaczyć imponujące świątynie i stupy. W planie mamy przejażdżkę konnymi bryczkami, co pozwoli jeszcze lepiej poczuć klimat dawnego królestwa. Zobaczymy m.in. monumentalną świątynię Dhammayangyi oraz słynną z fresków Sulamani. Zachód słońca nad tysiącami stożkowatych stup to niezapomniany widok. Nocleg w Bagan.
Dzień 9
BAGAN
Bagan (Pagan) to prawdziwa perła światowej turystyki, licząca ok. 2300 obiektów pamiętających czasy pierwszych królów Birmy. Zobaczymy Shwezigon – prototyp wszystkich birmańskich świątyń, Ananda – uznawaną za najpiękniejszą, Thatbyinnyu – najwyższą, Manuha Paya czy Dammayaziga. Bagan to nie tylko architektura, ale też niepowtarzalny klimat. Warto się tu zatrzymać, w ciszy popatrzeć, posłuchać i oddać marzeniom.
Zanim słońce zacznie się chylić ku zachodowi, wsiadamy na stary birmański statek i wypływamy na wody rzeki Irrawaddy, by podziwiać zachód słońca na bezludnej wysepce. Dzień zwieńczy kolacja w lokalnej restauracji z pokazem marionetek. Nocleg w Bagan.
Dzień 10
DROGA DO MANDALAY
Wyruszamy na ostatnią podróż przez birmańską prowincję w kierunku Mandalay, zabytkowego miasta w środkowej Birmie, opisywanego przez wielu pisarzy. Po zakwaterowaniu w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie. Zobaczymy pracownię „złotych liści” oraz XVIII-wieczną pagodę z posągiem Buddy Mahamuni, jedną z najsłynniejszych w kraju. Następnie ruszymy do Amarapury, by przejść się po najdłuższym tekowym moście świata – U Bein. O zachodzie słońca będziemy podziwiać rozlewiska i oddalone świątynie. Nocleg w Mandalay.
Dzień 11
MANDALAY
Po śniadaniu rejs rzeką Irrawaddy do Mingun. Podziwiamy tam niedokończoną pagodę króla Bodawpaya, zwaną „największą stertą cegieł na świecie”, a także największy bijący dzwon świata i białą pagodę Hsinbyume, wzorowaną na mitycznej górze Meru. Pagoda była poświęcona ukochanej żonie wnuka Bodawpayi, która zmarła przy porodzie – to taki „birmański Tadż Mahal”.
Powrót do Mandalay. Po południu zobaczymy Złoty Pałac – jedyny, który przetrwał spośród stu kilkudziesięciu budynków dawnego kompleksu pałacowego. Jest to arcydzieło sztuki snycerskiej. Następnie udamy się do Kuthodaw Paya, zwanej „Największą Księgą Świata”, zbudowanej na pamiątkę V synodu buddyjskiego. Wieczorem uroczysta kolacja – ostatnia w tym niezwykłym kraju. Nocleg w Mandalay.
Dzień 12
WYLOT Z BIRMY
Przejazd na lotnisko i wylot do jednego z miast azjatyckich. Wycieczka objazdowa Prestige Tours wkracza w fazę końcową. W mieście tranzytowym mamy czas na ewentualne zwiedzanie, atrakcje kulinarne lub rozrywkę. Nocleg w jednym z miast azjatyckich.
Dzień 13
WYLOT DO POLSKI
Czas wolny w mieście tranzytowym w zależności od godziny wylotu. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 14
PRZYLOT DO WARSZAWY
Lądowanie w Warszawie kończy wycieczkę objazdową do Birmy.