Dzień 1
WYLOT
Wylot z Warszawy. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Prestige Book przesyłanym uczestnikom wycieczki do Gujany. Przelot z przesiadką do Gujany Francuskiej. Możliwy nocleg tranzytowy.
Dzień 2
CAYENNE
Kontynuowanie podróży i lot przez Atlantyk do Cayenne (Kajenny), stolicy Gujany Francuskiej. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorem udamy się do serca tej tropikalnej stolicy francuskiego departamentu zamorskiego. Spacerujemy po obsadzonym palmami królewskimi Place de Palmistes, wokół którego położone są najważniejsze budynki. Nocleg w Cayenne.
Dzień 3
KOUROU
Przejazd do pobliskiej miejscowości Kourou, gdzie w miejscu dawnej kolonii karnej utworzono centrum lotów kosmicznych. Obecnie istnieją tu wyrzutnie trzech systemów rakietowych, największa z nich obsługuje rakiety „Ariane”. Zwiedzanie centrum lotów kosmicznych. Znajdziemy się dosłownie w miejscu, skąd startują rakiety. Zobaczymy też centrum dowodzenia projektami i wiele ciekawych miejsc. Po powrocie czas na poznawanie nieco sennej stolicy Gujany Francuskiej. Nocleg w Cayenne.
Dzień 4
ZIELONE PIEKŁO
Wyjazd z Cayenne w Gujanie Francuskiej. Tuż za miastem zaczyna się nieprzenikniona dżungla, prawdziwe „zielone piekło”. Opisywał ją słynny podróżnik Raymond Maufrais w książce o takim właśnie tytule. Dojazd w rejon gdzie będziemy mieć możliwość zobaczenia dzikiej przyrody z bagnami i rzekami. Żyją tu kajmany, jaguary, tapiry, oceloty, małpy i inne leśne zwierzęta. Kryją się one zwykle w gąszczu i trudno je zobaczyć. Podczas rejsu pirogami obserwujemy przyrodę i wypatrujemy zwierzyny. Dalsza podróż wzdłuż wybrzeża, aż do St. Laurent, miasteczka leżącego na rzeką Maroni. Nocleg w St. Laurent w Gujanie Francuskiej.
Dzień 5
SURINAM
Rano zobaczymy ciekawe muzeum zlokalizowane w dawnym więzieniu. Właśnie tutaj trafili najsłynniejsi więźniowie Gujany Francuskiej – Papillon i Dreyfus. Zwiedzamy teren więzienia i autentyczne cele. Na kamiennej ścianie jednej z nich widnieje wciąż podpis Papillona. Po tej wizycie przekraczamy graniczną rzekę Maroni i żegnamy Gujanę Francuską. Trafiamy do Surinamu, byłej Gujany Holenderskiej. Lądujemy w Albina, pierwszej miejscowości w Surinamie, skąd czeka nas jazda do Paramaribo, stolicy kraju. Dojazd po południu. Przejazd do hotelu. Zwiedzanie pięknego Paramaribo. Spacer po centrum w okolicach Placu Niepodległości. Zobaczymy pałac prezydencki, parlament i katedrę. Paramaribo jest bardzo ciekawym miastem, gdzie przenikają się kultury indiańska, europejska i indonezyjska. Liczne kanały i drewniane, białe domy dodają miejscu uroku. Nocleg w Paramaribo w Surinamie.
Dzień 6
BROWNSBERG
Wycieczka do pokrytego dżunglą rezerwatu przyrody Brownsberg w Surinamie. Podczas tej wycieczki mamy okazję zobaczyć, jak wygląda wnętrze tego rzadko odwiedzanego kraju. W rezerwacie łatwo zaobserwować tu wiele gatunków małp i ptaków, w tymczasem pięknych tukanów. Znajdują się tu liczne strumienie i wodospady. Po południu czas dalszy pobyt w pięknym Paramaribo. Ostatni nocleg w Surinamie.
Dzień 7
PRZEJAZD DO GUJANY
Wczesna pobudka i bardzo długa, całodzienna podróż do Gujany, dawnej Gujany Brytyjskiej. Najpierw jedziemy do miasteczka Nowy Amsterdam zasiedlonego głównie przez przybyszów z Indonezji. Następnie droga biegnie wzdłuż morskiego wybrzeża do portowego miasta Nieuw Nickerie. Tam przeprawiamy się przez graniczną rzekę do Gujany. Dojeżdżamy do kolejnego Nowego Amsterdamu, a następnie wieczorem docieramy do Georgetown, stolicy kraju. W mieście znajdziemy szereg ciekawych, drewnianych budowli z epoki wiktoriańskiej. Wieczorem rozbrzmiewa tu kumkanie żab z licznych kanałów. Nocne odgłosy miasta przypominają odgłosy dżungli, a nie stolicy dużego kraju. Nocleg w hotelu w Georgetown.
Dzień 8
REJS RZEKĄ
W tym dniu rozpoczynamy podróż w głąb Gujany, jednego z najciekawszych i niedocenianych krajów. Najpierw poruszamy się drogą, a potem przesiadamy się na łódź rzeczną. Docieramy do położonego na wyspie hotelu. Wokół panuje dżungla, uświadamiamy sobie jej ogrom i niedostępność. Wieczorne poszukiwanie tarantuli zwykle kończy się sukcesem. Nocleg w głębi gujańskich ostępów, do snu ukołyszą nas odgłosy wyjców.
Dzień 9
MIASTECZKO POSZUKIWACZY ZŁOTA
Zwiedzamy okolicę. Rzeki w Gujanie są zwykle jedynymi drogami, wokół nich koncentruje się życie. W tym dniu czeka nas eksploracja i wyprawa do w miejscowości zamieszkanej przez ludność indiańską. W Gujanie stanowi ona już bardzo mały odsetek. Ludzie Ci zwykle żyją już niestety życiem białego człowieka. Zaglądamy też do miasteczka poszukiwaczy złota, mając wrażenie, że trafiliśmy na Dziki Zachód. Jeśli nie będzie to zbyt niebezpieczne i otrzymamy pozwolenie, odwiedzamy miejsca dobywania złota. Powrót do Georgetown i tam nocleg w wygodnym hotelu.
Dzień 10
WODOSPAD KAIETEUR
Wycieczka awionetką w głąb Gujany. Po około godzinnym locie nad bezkresną dżunglą lądujemy na małym pasie startowym w środku dżungli. Teren chroniony jest parkiem narodowym. Stamtąd czeka nas spacer do wodospadów, które będziemy obserwować z różnych punktów widokowych. Kaieteur to jedne z najpiękniejszych i najpotężniejszych wodospadów świata. Ze względu na trudną dostępność rzadko docierają tu turyści i dzięki temu zwiedzanie jest szczególnie wyjątkowe. Powrót do Georgetown i tam nocleg w hotelu.
Dzień 11
TRYNIDAD
W tym dniu rozpoczyna się nasza wycieczka na Karaiby. Przejazd na lotnisko i wylot na Trynidad. Klimat jest tu bardziej przyjazny, niż w Gujanach, nie ma już tak wielkiej wilgotności. Zwiedzamy Port of Spain, duże miasto i stolicę państwa Trynidad i Tobago. Jedziemy na klify północnej części wyspy. Prosty lunch składający się m.in. z rekina – lokalna i bardzo smaczna przekąska. Wieczór przy muzyce „steel pan”, muzycy grają na instrumentach sporządzonych z metalowych beczek . Styl muzyki i sam instrument to duma żywiołowych mieszkańców kraju. Atrakcja ta dotyczy terminów karnawałowych, czasem może nie być dostępna. Nocleg w Port of Spain lub w okolicy miasta.
Dzień 12 – 13 – 14
WYPOCZYNEK NA TOBAGO
Przejazd na lotnisko i krótki lot na Tobago. Zaczynają się beztroskie dni wypoczynku. Wyspa słynie z piaszczystych plaż omywanych błękitnymi wodami Morza Karaibskiego. Rafa koralowa Tobago to raj dla miłośników podwodnego świata. Popularne miejsca do nurkowania, takie jak Buccoo Reef czy Speyside, oferują niezwykłe widoki pod wodą, z bogactwem kolorowych ryb, koralowców i innych morskich stworzeń. Muzyka i taniec są ważnymi elementami kultury Tobago i poza wypoczynkiem mamy nadzieję na niejedną imprezę. Oczywiście, jak gdzieś jest dobra zabawa, to musi być też i dobre jedzenie i mocniejsze napoje. Na Tobago można odkryć nowe smaki, jak kalalu, danie z mlekiem kokosowym. Z napojów oczywiście króluje rum. Noclegi w hotelu nad morzem.
Dzień 15
PODRÓŻ DO POLSKI
Żegnamy się z tropikalnymi plażami. Powrót na wyspę Trynidad, a następnie wylot z przesiadką do Warszawy.
Dzień 16
POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.