Dzień 1
WYLOT DO IRANU
Wylot z Warszawy. Szczegółowa informacja o godzinie odlotu z Warszawy będzie podana w Prestige Book, wysyłanym każdemu imiennie, przed rozpoczęciem podróży. Przelot przesiadką do Szirazu w południowym Iranie.
Dzień 2
SZIRAZ
Przylot do Sziraz w nocy. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Zwiedzanie Sziraz – byłej stolicy Persji, rozsławionej za rządów dynastii Zand. To miasto poetów Hafeza i Sa'diego, z pięknymi ogrodami, meczetami i mauzoleami. Poznawanie Sziraz i atrakcji Iranu rozpoczniemy od wizyty w urokliwych ogrodach Naranjestan, pełnych pomarańczowych drzewek. Dotrzemy do cytadeli Karim Khan, najbardziej charakterystycznej budowli Sziraz - z krzywą wieżą. Wstąpimy na zabytkowy bazar Vakil z setkami sklepów, pięknymi dziedzińcami, a nawet starożytnym karawanserajem. W pobliżu znajduje się meczet Vakil oraz tradycyjna łaźnia, zamieniona na muzeum. Staniemy przy mauzoleum największego z perskich poetów — Hafeza, którego poezję zna każdy mieszkaniec Iranu.
Po południu przygotujemy i zjemy posiłek razem z rodziną irańską. Zaraz na początku wyjazdu poznamy esencję Iranu: irańską gościnność, historie i receptury. Nocleg w hotelu w Sziraz.
Dzień 3
PERSEPOLIS I PASAGARD
Poranne zwiedzanie Iranu rozpoczniemy od meczetu Nasir al-Molk (Różowy Meczet) z charakterystycznymi kolorowymi witrażami i niezwykłą grą światła. Oglądamy Bramę Koranu, obok której przejedziemy.
Następnie udajemy się do pobliskiego Persepolis, które było zniszczone i spalone przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e. To jedno z najważniejszych na świecie stanowisk archeologicznych. Pierwsi Europejczycy dotarli tutaj już w XVII wieku. Zwiedzanie pozostałości dawnej stolicy, m.in. Bramy Wszystkich Narodów, Sali 100 Kolumn, Apadany, pałaców Dariusza i Kserksesa. Zobaczymy także Naksz-e Rostam, gdzie znajdują się wykute w pionowej skale grobowce czterech wielkich królów Persji. Następnie zatrzymamy się w Pasargardy. Był to zespół pałacowy w bujnych ogrodach. Stąd Cyrus Wielki rozpoczął budowę swojego imperium sięgającego od dzisiejszej Grecji po Chiny.
Przejazd z widokami na góry Zagros oraz przez obszary zamieszkane przez plemiona koczownicze. Zobaczymy wioskę irańskich nomadów, a być może uda nam się spotkać i ich samych. Nocleg w Sziraz.
Dzień 4
KERMAN
Wczesnym rankiem ruszymy w kierunku wschodnim. Czas będzie mijać nam szybko, gdyż po Iranie podróżuje się wygodnie komfortowymi autokarami i po dobrej jakości drogach. Będzie okazja do zachwytu krajobrazami. Po drodze zwiedzimy Pałac Sarvestan Sasan, budowlę z epoki Sasanidów, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Po dotarciu do miasta Kerman zachwycimy się autentycznością tego miejsca, pełnego gwaru dnia codziennego, zapachów przypraw i ciekawych smaków. Słynie on z produkcji dywanów i upraw pistacji. W Kermanie, położonym stosunkowo niedaleko granicy z Afganistanem i Pakistanem, spotkamy Beludżów, ubranych inaczej niż większość Irańczyków - w tradycyjne luźne jasne spodnie i koszule.
Dzień 5
PUSTYNIA LUT
Najważniejszym miejscem, które odwiedzimy od rana w starej części miasta, jest kompleks Ganjali Khan, datowany na XVI-XVII wiek. Składa się z rozległego placu, medresy, karawanseraju, meczetu, mennicy, łaźni, cysterny na wodę, a przede wszystkim bazaru. W trakcie zwiedzania zachwycimy się dekoracyjnym irańskim stylem w łaźniach Ganjali Khan oraz meczecie piątkowym.
Następnie pojedziemy w kierunku Shahdad, położonego na skraju pustyni Lut, na której zanotowano swego czasu najwyższą temperaturę na Ziemi. Znajdują się tu kaluty - fascynujące twory pustyni o przedziwnych kształtach, wyrzeźbione przez wiatr i wodę z dodatkiem soli, pośród których można spacerować. Powrót do Kerman i nocleg w hotelu
Dzień 6
OGRÓD PAHIWANPUR
Tego dnia czeka nas podróż do Jazd, położonego w oazie na styku dwóch pustyń Iranu. Po drodze odwiedzimy ogród Pahiwanpur, znajdujący się w Mehriz i przekonany się, czym charakteryzują się ogrody perskie, mające być odbiciem raju. Rzucimy także okiem na twierdzę Saryazd, ufortyfikowaną wioskę składającą się z 480 pomieszczeń z czasów dynastii Sasanidów. Jej gliniane mury datuje się na III-VII wiek n.e.! Po przyjeździe do Jazd ciekawym przeżyciem będzie pokaz tradycyjnych atletycznych zawodów. Zurkhaneh to forma irańskiej sztuki walki i duchowego przeżycia - mężczyźni uprawiają ćwiczenia siłowe w kręgu w rytm transowej muzyki. Nocleg w Jazd.
Dzień 7
JAZD
Jazd to starożytne miasto z silnymi wpływami zoroastryzmu, jednej z najstarszych religii świata. Do dzisiaj mieszka tu wspólnota zoroastrian. Zwiedzamy Stare Miasto. Jest to niekończący się labirynt wąskich uliczek pośród starej, glinianej zabudowy z badgirami - łapaczami wiatru, czyli naturalnymi klimatyzatorami dla pomieszczeń mieszkalnych w pustynnych miejscowościach. Naszą uwagę na pewno przykują kołatki, które zachowały się na niektórych drzwiach. W każdym domu są zainstalowane po dwie – jedna dla kobiet, druga dla mężczyzn. Dzięki temu było wiadomo, kto idzie i kto po drugiej stronie musi otworzyć drzwi. Według zwyczaju mężczyźnie nie może otworzyć drzwi kobieta. Podziwiamy Wieże Milczenia, miejsca składania zwłok przez zoroastrian oraz Świątynię Ognia. W świątyni znajdziemy wiecznie płonący ogień, który odgrywa w tej religii bardzo ważną rolę. Ogień podtrzymywany jest przez całą dobę już od ponad 1500 lat i w żaden sposób nie można go zanieczyścić, nawet oddechem. Podchodzimy do meczetu piątkowego z najwyższymi minaretami w całym Iranie oraz na plac Amir Chokhmaq z teatralną konstrukcją, tłem religijnych przedstawień podczas święta aszury. Odwiedzimy też barwny bazar. W miarę możliwości spacer po dachach bazaru! Wśród wielu innych zabytków w Yazd jest ogród Dowlat Abad. Przejdziemy się brzegiem sadzawki w cieniu cyprysów, pośród drzew owocowych i innych roślin ozdobnych. Na terenie ogrodu znajduje się XVIII-wieczny sześciokątny pawilon z pięknym witrażem i pełną wdzięku wieżą wiatrową – najwyższą w Iranie. Nocleg w hotelu w Jazd.
Dzień 8
MEYBOD I NAIN
Przejazd do Isfahanu. Po drodze zatrzymamy się w Meybod, mieście niemal całkowicie zbudowanym z cegły mułowej w kolorze pustyni. Położone wzdłuż starożytnych szlaków handlowych, Meybod ma wiele fascynujących miejsc do odwiedzenia, w tym karawanseraj. Niektóre pokoje w tym starożytnym pustynnym zajeździe obecnie wykorzystywane są jako warsztaty rzemieślnicze. W Meybod zachował się Dom Lodu, konstrukcja z grubych ścian glinianych o podziemnej komorze, która umożliwiała lokalnym mieszkańcom przechowywać lód do chłodzenia żywności – nawet podczas intensywnych pustynnych upałów!
Zatrzymamy się także w miejscowości Nain, znajdującej się dokładnie w samym środku Iranu. Miasto znane jest z wyrobu dywanów, które są tu tkane w wielu domach.
Po dotarciu do Isfahanu wstępny objazd miasta. Irańskie przysłowie powiada, że Isfahan to połowa świata i można znaleźć w nim sporo prawdy. W Iranie ta miejscowość jest najczęściej odwiedzana przez turystów. Znajdują się tutaj słynne i piękne zabytki – meczety, bazary, zabytkowe mosty i oczywiście plac Imama Chomeiniego. Zatrzymamy się przy mostach Si-jo-Se (Most Trzydziestu Trzech Łuków) i Khaju na rzece Zajande. Mosty te pochodzą z XVII w. Zapewniają doskonałą akustykę - mamy szansę posłuchać solistów lub grup mężczyzn śpiewających pod mostem. Piosenki są zazwyczaj o zdradzie lub nieodwzajemnionej miłości. Jeśli starczy nam sił, udamy się też na krótki spacer po mieście. Poznamy wieczorne życie, które koncentruje się przy ul. Chahar Bagh Abbasi. Nocleg w Isfahanie.
Dzień 9
ISFAHAN
Cały dzień przeznaczamy na zwiedzanie Isfahanu i cieszenie się atmosferą tego pięknego, przyjaznego, pełnego kwiatów miasta. Historia miasta zaczęła się 2700 lat temu i było ono wielokrotnie stolicą Persji. Jego świetność przypadła na XVII w. Poznamy kręte uliczki starego miasta, bazary, meczety i pałace. Znajdziemy czas, by odwiedzić herbaciarnię i przyjemnie spędzić czas na pogawędkach. Zwiedzimy Plac Imama Chomeiniego – jeden z największych placów miejskich na świecie. Powstał on, jak większość zabytków w mieście, za czasów szacha Abbasa. Pierwsze przeznaczenie placu to boisko do gry w polo. Następnie powstały na nim zabudowania handlowe i budynki religijne. W jednym z boków znajduje się brama Qaisarije, przez którą dotrzemy do bazaru. W przeciwległym rogu stoi monumentalny meczet Imama – Wielki Meczet Królewski. Ogromny gmach budowano aż 18 lat, a główna wejściowa brama ma aż 30 metrów wysokości. Meczet umiejscowiony jest celowo pod kątem do samego placu. Oś budynku meczetu jest skierowana w stronę Mekki, by muzułmanie mogli się modlić twarzą zwróconą w tamtą stronę. Budowla ozdobiona jest według zasady siedmiu kolorów, które znajdują się na płytkach. Nałożone na siebie kopuły powodują efekt echa po to, by modlitwy były wszędzie słyszalne. Na wschodnim krańcu placu znajdziemy Meczet Szejka Loft Allaha – przepięknie zdobiony budynek z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi tamtego okresu. Na zachodnim krańcu placu natomiast stoi Pałac Ali Qapu. Zobaczymy też Pałac Chehel Sotun - Pałac Czterdziestu Kolumn. Tak naprawdę kolumn było 20, ale wrażenie czterdziestu dawało ich odbicie w ogrodowej sadzawce. Nocleg w Isfahanie.
Dzień 10
ISFAHAN
Isfahan, wpisane na listę UNESCO, najpiękniejsze miasto Iranu, warte jest tego, by spędzić w nim więcej czasu. Dlatego w kolejny dzień kontynuujemy zwiedzanie miasta. Meczet Piątkowy, Masjed-e Jamé, to kolejne arcydzieło irańskiej architektury, które ilustruje jej rozwój przez ostatnie dwanaście wieków. To jeden z najstarszych meczetów w kraju. W ormiańskiej dzielnicy miasta zagłębimy się w złożoną historię regionu, odwiedzając kilka chrześcijańskich kościołów, w tym XVII-wieczną katedrę Vank z bogato zdobionym wnętrzem i wyjątkową mieszanką islamu i europejskich elementów architektonicznych.
Odwiedzimy również Muzeum Muzyki, w którym znajdziemy kolekcję lokalnych i narodowych instrumentów irańskich. Być może uda się nam wysłuchać koncertu tradycyjnej muzyki na żywo!
Po południu zwiedzimy Hasht Behesht - Pałac Ośmiu Rajów, otoczony ogrodem. Ten ośmiokątny pałac był domem dla ośmiu żon szacha. Cztery z nich mieszkały na parterze, a kolejne cztery na pierwszym piętrze. Ogród Hasht Behesht to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku starszych mieszkańców Isfahanu, którzy lubią spędzać czas wolny wdając się w pogawędki z odwiedzającymi.
Wieczorem pójdziemy do jednej z lokalnych restauracji, aby doświadczyć, jak jeden z najsłynniejszych posiłków Isfahanu, biryani, jest przyrządzany. Zjemy kolację w restauracji. Nocleg w Isfahanie.
Dzień 11
KASZAN
Rankiem kontynuujemy zwiedzanie Iranu, ruszając w drogę na północ. Dojedziemy do małej, tradycyjnej górskiej wioski Abyaneh, z labiryntem ulic i uliczek. Wszystkie budynki są w kolorze ochry. Dalszy przejazd do Kaszanu. To położone w oazie miasteczko z zachowanymi tradycyjnymi domami, ogrodami i rozległym bazarem. Naszym pierwszym przystankiem będzie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ogród Fin, miejsce wypoczynku i zachwytów wizualnych, w którym zgodnie z założeniami ogrodów perskich kanały wodne przechodzącą przez centralny pawilon. Istnieje również możliwość zakupu wody różanej, lokalnego specjału, z którego słynie Kaszan.
Następnie odwiedzimy tradycyjny dom Boroujerdi, którego właścicielem był Haj Seyed Hasan Natanzi, znany kupiec.
Dotrzemy także na bazar, rozległy kompleks pełen hamamów (łaźni) i meczetów. Jeden z hamamów został przekształcony w tradycyjną herbaciarnię, w której zatrzymamy się na krótką przerwę. Przejazd na nocleg do Teheranu, zatłoczonej metropolii.
Dzień 12
TEHERAN
Zwiedzanie irańskiej stolicy. Odwiedzimy najstarszy historyczny zabytek miasta: XVI-wieczny Pałac Golestan, w którym znajdują się muzea, bogato zdobione pałace i ogrody. Od czasu przeniesienia stolicy do Teheranu służył perskim szachom jako rezydencja królewska i miejsce koronacji.
Odwiedzimy też polski cmentarz, na którym pochowani są żołnierze armii Andersa oraz osoby cywilne, które w wyniku ewakuacji ze Związku Radzieckiego znalazły się w Iranie. Niestety część osób zmarło wskutek chorób oraz długotrwałego wycieńczenia (zwiedzanie uzależnione jest od uzyskania każdorazowo zezwolenia na wstęp na cmentarz). Krótki postój pod ambasadą Stanów Zjednoczonych, którą podczas przewrotu z 1979 r. zajęli zwolennicy Imama Chomeiniego. Wzięli wówczas do niewoli pracowników ambasady. Wolny czas można spędzić na zakupach, odwiedzeniu bazaru i chłonięciu atmosfery stolicy Iranu. Nocleg w Teheranie.
Dzień 13
QESHM
Rano jedziemy na lotnisko i lecimy do Qeshm, głównego miasta jednej z irańskich wysp w Zatoce Perskiej o takiej samej nazwie. Zobaczymy tu zupełnie inny Iran: bardziej barwny, etnicznie różny od reszty kraju i z mnóstwem atrakcji przyrodniczych.
Zwiedzanie zaczniemy od Parku Hara, czyli zielonego obszaru na północy wyspy zdominowanego przez lasy mangrowe, inaczej zwane namorzynowymi. Popłyniemy łódką wśród drzew zanurzonych w słonej wodzie - rośliny doskonale przystosowały się do panujących warunków. Roślinność jest tak gęsta, że miejscowi nazywają ten obszar dżunglą. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć tutaj czaple i inne rzadkie gatunki ptaków.
Następnie udamy się na krótki spacer przez Dolinę Gwiazd, pełną skalnych kolumn. Miejscowi wierzą, że to upadłe na ziemię gwiazdy. Dolinę zamieszkują również duchy, w Iranie nazywane dżinami. Jeśli dobrze się wsłuchamy, usłyszymy ich wycie, gwizdy i świsty. Tak naprawdę dolina powstała pod wpływem działania erozji. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie.
Na koniec zobaczymy jeszcze Kanion Chahkooh. Wrażenie robią fantazyjnie wyrzeźbione ściany kanionu, przewężenia oraz efektowny uskok pośrodku. Spacer w kanionie dostarczy niesamowitych wrażeń. Spragnieni mogą skosztować wody ze studni, z których w przeszłości korzystali też pasterze wielbłądów. Nocleg w miejscowości Qeshm na wyspie.
Dzień 14
HORMOZ
Ten jeden z ostatnich dni naszego wyjazdu można wykorzystać na odpoczynek na wyspie Qeshm. Trzeba tylko pamiętać, że w Iranie Panie wybierając się na plażę, mogą się kąpać jedynie w całości zakryte.
Dla osób lubiących bardziej aktywne spędzanie czasu mamy propozycję wycieczki fakultatywnej na sąsiednią wyspę Hormoz (dodatkowo płatna). Czas pomiędzy promem porannym a powrotnym po południu wykorzystamy na objazd wyspy. Na pewno zadziwi nas, jak wiele różnorodnych atrakcji na niej się znajduje: Dolina Tęczowa, Turkusowa Bogini w Górach Słonych, Jaskinia Solna, labirynty skał o przedziwnych kształtach, klifowe wybrzeże, srebrne plaże, kopalnie czerwonego piasku, słone jeziorka i rzeki, twierdza portugalska. Większość z nich zlokalizowana jest w pobliżu 25-kilometrowej asfaltowej drogi biegnącej dookoła wyspy. Musimy się nastawić na krótkie spacery, by móc dotrzeć do najbardziej interesujących miejsc. Poznamy też lokalnych mieszkańców, bandari, którzy zajmują się głównie rybołówstwem. To, co jednak najbardziej zachwyca na Hormoz, to kolory! Ponoć występuje tu 70 różnych odcieni skał, z czego w samej Dolinie Tęczowej około 30! Na koniec dnia czeka nas lot powrotny do Teheranu i nocleg.
Dzień 15
PÓŁNOCNY TEHERAN
Tego dnia zaprosimy uczestników wyjazdu na wyprawę w góry, które z północnych dzielnic stolicy Iranu są na wyciągnięcie ręki. Wjedziemy kolejką linową na Tochal, gdzie znajduje się ośrodek narciarski, zlokalizowany w paśmie Elburs. Jeśli będziemy mieć szczęście, zobaczymy Demavend, najwyższy szczyt Iranu. Później odwiedzimy ostatnie na naszej trasie atrakcje Iranu, jak XX-wieczny kompleks pałacowo-parkowy Sa’d Abad, dawną letnią rezydencję dynastii Pahlawi. Obecnie funkcjonuje jako muzeum - obszerna kolekcja obejmuje meble i dekoracje z epoki, a nawet rzeczy osobiste ostatniego szacha. Rezydencja nieco przytłacza swoim rozmiarem i dlatego ograniczymy zwiedzanie do najważniejszych miejsc.
Wieczorem czeka nas pożegnalna kolacja i ostatni nocleg w Teheranie.
Dzień 16
PRZYLOT
Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski z przesiadką. Przylot do Warszawy.