Dzień 1
PRZYLOT DO MAURETANII
Dzień przeznaczony na przelot (możliwy przelot z pilotem wyprawy, który zazwyczaj podróżuje z Polski; wylot z Warszawy może nastąpić dzień wcześniej). Właściwa wyprawa zaczyna się w Nawakszut w Mauretanii. Pozostałe szczegóły dotyczące tej wyprawy, w tym zbiór informacji pomagający w przygotowaniu się do wyjazdu będą podane w Explore Book.
Przywitanie na lotnisku przez kierowcę lub lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy. Transfer do hotelu w Nawakszut.
Przelot do Mauretanii kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Nocleg w hotelu w Nawakszut.
Dzień 2
AMATLICH POD OSŁONĄ NIEBA
Po śniadaniu wyjeżdżamy samochodami terenowymi 4×4 z Nawakszut, stolicy Mauretanii aby zmierzyć się z naszą prawdziwą saharyjską przygodą. Kierujemy się do regionu Adrar w centralnej części kraju. Przemierzamy płaskowyż z miastem Akdżawadżat. Nazwa ta oznacza „studnie”. Istniało tu centrum wydobycia miedzi i złota. Początki wydobycia miedzi sięgają tam tysiąca lat przed naszą erą. Z tego miasta pochodzi obecny prezydent Mauretanii.
Docieramy do masywu wysokich wydm piaszczystych Amatlich, jednych z najpiękniejszych w tym kraju. Urzekną nas w tym regionie spore gaje palm daktylowych, które na tle wydm prezentują się bardzo fotogenicznie. Pijemy mocną herbatę przygotowaną przez Maurów w powiewnych niebieskich tunikach zwanych draa lub boubou. Jesteśmy na Saharze. Rozpoczynamy naszą wycieczkę do Mauretanii od magicznego wieczoru pod zroszonym srebrnymi gwiazdami granatowym niebem. Siedzimy przy jednej z cudownych piaskowych wydm. Słuchamy legend i historii ludzi pustyni. Otacza nas cisza i spokój. Biwak i nocleg w przestronnych namiotach lub dla chętnych „pod osłoną nieba”.
Dzień 3
SAHARA, WYDMY I OAZA
Tego poranka na pustyni powinniśmy dostrzec wielbłądy prowadzone przez nomadów. Jeżeli uda się ich spotkać, będziemy mieli okazję i my w turbanach haouli na głowach siąść na mehari, czyli specjalnych siodłach. Spróbujemy wtedy odbyć krótką podróż na tych dostojnych i cierpliwych zwierzętach. Potem samochodami terenowymi jedziemy przez wzgórza piaszczystych wydm Amatlich, ciągnących się na długości ponad 400 km. Mamy okazję do wykonania pięknych zdjęć. Wieczór naszej wyprawy do Mauretanii umili nam muzyka mauretańska. Udajemy się na zasłużony odpoczynek w namiotach.
Dzień 4
DROGA DO SZINKIT
Docieramy do leżącej w wąwozie, urokliwej oazy Tergit, ulokowanej przy wytryskającym tu strumieniu. Możemy tu zwilżyć nasze smagane przez pustynny wiatr twarze. Odnajdziemy wytchnienie po podróży, słodką wodę i cień w palmowych gajach. Palmy daktylowe są skarbem tego rejonu, dostarczając słodkich pożywnych owoców, a także tak upragnionego cienia. Ruszamy w dalszą drogę przez mieniące się odcieniami pomarańczu wydmy Amatlich. Biorą one swój początek w pobliżu oazy Igleitat. To ocean piasku, z „falami” osiągającymi nawet 300 m wysokości. W trakcie wycieczki do Mauretanii towarzyszą nam ludzie pustyni. Nauczą nas jak przetrwać w takich warunkach, pokażą jak różnorodny i bogaty to świat i jakie tajemnice skrywa. Przemierzamy piaszczyste wzgórza, usiane zielonymi, obsadzonymi gajami palmowymi oazami. Odkrywamy życie prostych koczowników. Zatrzymujemy się w jednej z oaz na lekki posiłek i herbatę i dalej ruszamy do Szinkit. Nocleg w lokalnym pensjonacie lub zabytkowym karawanseraju.
Dzień 5
SZINKIT I OKO SAHARY
Zwiedzamy Szinkit, zabytkowe, ufortyfikowane miasto Mauretanii, będące już w czasach średniowiecza ważnym przystankiem na trasie karawan. Znajduje się ono na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Osada była ważnym punktem na szlaku handlowym Sahary biegnącym od Nigru, aż do krajów śródziemnomorskich. W Szinkit widzimy liczące setki lat kamienne domy. Odwiedzamy bibliotekę, kryjącą zwoje z tekstami koranicznymi zachowanymi z czasów średniowiecza. Przejazd do Kalb el-Richat „oka Afryki”, przypominającej krater struktury geologicznej o średnicy ok. 50 km, widocznej z kosmosu. Umiejscawiano tu zaginione miasto Atlantydy. Lunch. Odwiedzamy też średniowieczne miasto Wadan. Tu spędzamy noc w lokalnym pensjonacie.
Dzień 6
W DRODZE DO SZUM I MONOLITU BEN AMERA
W dalszym ciągu wycieczki do Mauretanii przemierzamy krajobrazy Sahary. Docieramy do dawnego miasta garnizonowego Atar. Jeszcze do niedawna był to ważny punkt odpoczynku dla uczestników Rajdu Paryż-Dakar.
Jedziemy pięknym asfaltem w kierunku północnej Mauretanii. Droga szybko opuszcza masyw Adrar i kieruje się w stronę Szum na pograniczu z Saharą Zachodnią, zwanej dawniej Saharą Hiszpańską. Miasto Szum jest jedną ze stacji słynnej kolei mauretańskiej, którą przewożona jest ruda żelaza. Codziennie tymi torami przemierzają tzw. towosy, by dostarczyć cenny materiał z Zuwirat aż do Nawazibu. Mamy szansę na zobaczenie jednego z najdłuższych pociągów świata.
Zaraz za miastem będziemy mogli już wypatrzeć jeden z największych „klejnotów” Mauretanii: najwyższy monolit w Afryce Ben Amera. Uważany za trzeci monolit świata (po Uluru i Mount Augustus w Australii) zachwyci niejednego pięknym położeniem wśród piasków pustyni. Nocleg pod namiotami.
Dzień 7
PARK NARODOWY BANC d’ARGUIN
Podążamy wzdłuż linii kolejowej jadąc przez rozległe, płaskie równiny poprzecinane od czasu do czasu niewielkimi pasami tętniących życiem wydm. Szybko docieramy do wioski Timimichat, a następnie do węzła kolejowego Inal.
Kierujemy się na południowy zachód w stronę wybrzeża Atlantyku i dawnej obecnie wyschniętej delty ogromnej rzeki. Docieramy do wpisanego na listę UNESCO Parku Narodowego Banc d’Arguin. Jest to ostoja ptactwa, które wybrało to miejsce do składania jaj i wychowywania potomstwa. Ogromnym źródłem pożywienia są obfite ilości ryb, żyjących właśnie w tych wodach. Przy szumie fal Oceanu Atlantyckiego udajemy się na nocleg pod namiotami.
Dzień 8
NAWAZIBU
Rano wyruszymy w krótki rejs po parku, by spróbować dostrzec migrujące ptaki, z których znany jest ten obszar. Można przy odrobienie szczęścia wypatrzeć pływające delfiny.
Opuszczamy park i kierujemy się bezdrożami na północ, do drugiego co do wielkości miasta Mauretanii: Nawazibu. Znajduje się ono na tzw. Białym Przylądku (Cap Blanc) i jest bardzo ważnym portem morskim. Spędzimy tu ostatni nocleg w Mauretanii. Nocleg w hotelu w Nawazibu.
Dzień 9
SAHARA ZACHODNIA
Udajemy się w stronę przejścia granicznego Mauretanii z Marokiem, które kontroluje Saharę Zachodnią. Po odprawie granicznej wjeżdżamy do Sahary Zachodniej. Ta dawna kolonia hiszpańska jest terytorium o tzw. nieustalonym statusie międzynarodowym. Dotrzemy do miasta Ad-Dachla, które jest drugim co do wielkości miastem Sahary Zachodniej. Zobaczymy, jak wygląda życie w tym położonym nad morzem ale zarazem pustynnym mieście. Nocleg w hotelu w Ad-Dachla.
Dzień 10
WYLOT Z AD-DACHLY
Wykwaterowanie z hotelu zgodnie z dobą hotelową. Zorganizowany transfer na lotnisko. Wylot do kraju docelowego następuje zgodnie z zakupionymi biletami, przylot może mieć miejsce dzień później.