O wycieczce
Trekking pod K2 można określić jako dość wymagający. Przewidziane są długie dzienne odcinki marszu (7 godzin i więcej), a wysokość też jest znaczna i może być odczuwalna. Do trekkingu dodaliśmy dzień aklimatyzacyjny, co poprawia zwykle samopoczucie i umożliwia każdemu dojście do samej Bazy pod K2. Idąc pod K2 musimy poruszać się po kamienistych ścieżkach, lodzie, śniegu, ale nie wymaga to żadnych umiejętności wspinaczkowych. Należy też pamiętać, że ścieżki bywają eksponowane i narażone na kamienne lawiny. Lokalni przewodnicy dbają, by droga była bezpieczna i optymalna, a w szczególnych sytuacjach asekurują trekkersów. Trudne też są warunki klimatyczne, dni bywają bardzo ciepłe, a z kolei zimne. Podczas trekkingu niesiemy tylko lekki plecak z osobistymi rzeczami potrzebnymi na dany dzień. Posiłki przygotowują i podają nam kucharze z asystentami, możemy zatem skupić się wyłącznie na samym trekkingu, fotografowaniu i pięknu gór. Przygodą jest też sama podróż w góry – jedziemy fragmentem emocjonującej Karakoram Highway, mamy okazję poznać kilka miejsc bardzo egzotycznego Pakistanu. Ten trekking zapamiętacie na całe życie.
Program wycieczki
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY
Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w Prestige Book, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Przelot z przesiadką do Islamabadu.
Dzień 2
ISLAMABAD
Przylot do stolicy Pakistanu. Odpoczynek w hotelu. Wyjazd do pobliskiego miasta Rawalpindi.
Rawalpindi to przeciwieństwo Islamabadu – kolorowe, chaotyczne i pełne życia. Nocleg w Islamabadzie.
Dzień 3 - 4
DROGA DO SKARDU
Długa podróż do Skardu z noclegiem po drodze. Skardu to miejscowość skąd tradycyjnie wyruszają wyprawy zmierzające w stronę K2. Tę podróż zapamięta każdy. Jedziemy wzdłuż górnego biegu rzeki Indus, który widzimy często daleko w dole. Droga jest wykuta w skale, czym dalej, tym krajobrazy stają się coraz bardziej niesamowite. Poruszamy się fragmentem Karakoram Highway, jednej z najniezwyklejszych dróg świata. Przejazd przez zachodnie krańce Himalajów, przy dobrej widoczności odsłania się szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Widok jest niezwykły, szczyt Nangi wznosi się nad nami ponad siedem tysięcy metrów i w miejscu tym mamy do czynienia z największą wysokością względną na świecie. Po dojeździe do Skardu (2500 m), nocleg w hotelu.
Dzień 5
SKARDU
Cały dzień spędzony w Skardu pozwoli nam dobrze przygotować się do trekkingu i rozglądnąć się po okolicy. Zobaczymy historyczny fort, zajdziemy na bazar, a także pojedziemy nad pobliskie jezioro Sadpara. Czas na ostatnie zakupy przez wyruszeniem na trekking i kolejny nocleg w Skardu.
Dzień 6
JAZDA DO ASKOLE
Przez Shigar i doliną Braldu posuwamy się samochodami terenowymi w górę. Mijamy przyjazne wioski zamieszkane przez lud Balti. To miejsce, gdzie jeszcze można dostrzec uprawy – widać uprawy warzyw, jęczmienia i morelowe sady. Trzeba minąć kilka wiszących mostów, a niespodzianki mogą dostarczyć lawiniska zagradzające drogę, dlatego nigdy nie wiadomo, kiedy dotrzemy do obozowiska w Askole (3300 m), gdzie nocujemy w namiotach.
Dzień 7
TREKKING DO JHULA
Czas na kontakty z mieszkańcami Askole. Żyją oni między innymi z hodowli kóz, owiec i dzo (mieszańce jaka i bydła domowego). Początek trekkingu. Otwierają się widoki na lodowiec Biafo, ścieżka biegnie przez morenę. Mijamy miejsce połączenia rzek Braldo i Dumordo. Pobliska dolina była od dawna znaną trasą między Baltistanem, a Yarkandem skąd docierało się przez przełęcz Mustagh. Czas trekkingu – ok. 7-8 h. Nocleg w namiotach.
Dzień 8
TREKKING DO PAIJU
Idziemy wzdłuż rzeki, czekają nas liczne podejścia i zejścia. Przez pewien czas widać piękną grupę Masherbruma (7821 m). Jego zachodni wierzchołek, jako pierwszy zdobył Andrzej Heinrich z dwoma towarzyszami, którzy zginęli podczas zejścia. Widoczna jest też iglica Trango Tower, jeden z najbardziej spektakularnych szczytów Karakorum, tutaj wielkie sukcesy odnosił Wojciech Kurtyka. Z daleka widać już czoło lodowca Baltoro, jednego z najdłuższych w Pakistanie. Czas trekkingu – ok. 7-8 h. Nocleg w namiotach w Paiju (3666 m).
Dzień 9
AKLIMATYZACJA
Dzień aklimatyzacji i odpoczynku w Paiju, to ostatnie miejsce na trasie, gdzie rośnie trochę drzew. Tragarze i kucharze przygotowują się do dalszej drogi. Muszą upiec chleb i niejedna koza straci tego dnia życie. Mamy czas uprać sobie trochę rzeczy, porozmawiać i poczytać. Nocleg w namiotach.
Dzień 10
TREKKING DO URDUKAS
Trudny dzień trekkingu – skomplikowany szlak prowadzi przez moreny i lodowiec Baltoro. Przewodnicy muszą często zmieniać trasę, gdyż zmieniają się warunki na szlaku. Możemy być zmuszeni do przekraczania rzeki i przecinania lodowca. Odsłaniają się genialne widoki na grupę Uli Biaho, Cathedral Group i Paiju Peak (6610 m). W surowym krajobrazie pojawiają się jednak jeszcze zielone łąki, na których czasem
można dostrzec żyjące tu koziorożce. Czas trekkingu – ok. 7-8 h. Nocleg w obozowisku (3950 m).
Dzień 11
TREKKING DO GORO
Pierwsze dwie godziny poruszamy się moreną. Za lodowcem Baltoro towarzyszą nam wspaniałe widoki na Choricho (6700 m) i inne szczyty. W tym dniu przekraczamy granicę 4000 m n.p.m. i osiągamy Goro (4250 m). Czas trekkingu – ok. 7-8 h. Nocleg w namiotach.
Dzień 12
CONCORDIA
Ważny dzień osiągnięcia Concordii (4700 m), niemal świętego miejsca dla himalaizmu. Z Concordii na połączeniu lodowców Baltoro i Godwin-Austen widać aż cztery ośmiotysięczniki – Gasherbrum I (8080 m), Gasherbrum II (8035 m), Broad Peak (8051 m) i oczywiście K2 (8611 m), drugi szczyt Ziemi. Czas trekkingu – ok. 6-7 h. Nocleg w namiotach.
Dzień 13
K2 BASE CAMP
Ci, którzy czują się na siłach wybiorą się na całodzienną wycieczkę do K2 Base Camp (5150 m). Okazja do podejścia bardzo blisko góry gór i sfotografowania jej z bliska. Znaczna wysokość nie pozwala na szybki marsz, ale dobra aklimatyzacja powinna pomóc w osiągnięciu celu. Nieopodal bazy znajduje się tzw. Kopiec Gilkeya, czyli miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli zdobywając K2. Wśród ofiar znaleźli się też Polacy, m.in. Tadeusz Piotrowski, który zginął w zejściu wraz z Jerzym Kukuczką po zdobyciu wierzchołka Polską Drogą, która nigdy nie została powtórzona. Czas trekkingu – ok. 10 - 12 h. Powrót do obozu na Concordii.
Dzień 14 – 17
Trekking powrotny do Askole. Wraz ze spadkiem wysokości, nabieramy sił. Korzystamy z czasu na fotografowanie lub ewentualnie wejście do jednej z bocznych dolin. Noclegi w obozach po drodze.
Dzień 18
Przejazd autami 4x4 do Skardu. Po dniach trekkingu łóżko z czystą pościelą i ciepły prysznic wydaje się szczególną atrakcją. Nocleg w Skardu.
Dzień 19
Podróż busem do miejscowości Chilas i nocleg po drodze w hotelu.
Dzień 20
Kontynuowanie podróży do Islamabadu i nocleg w hotelu.
Dzień 21
Dzień buforowy w Islamabadzie (niezbędny w przypadku ewentualnych opóźnień). Zwiedzamy Islamabad lub ponownie udajemy się do pobliskiego Rawalpindi. Nocleg w hotelu.
Dzień 22
W nocy lub rano wylot do Warszawy. Przylot na lotnisko Chopina.
Zniżki
4% ceny – dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Biura (definicja Przyjaciela Biura jest zawarta w Uwagach o Podróżowaniu). Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza obowiązkową dopłatą płatną na miejscu). Single bez dopłaty – w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 6 miesięcy przed wycieczką. W związku z faktem, że wycieczki odbywają się regularnymi liniami lotniczymi (nie czarterowymi), najniższe ceny są dostępne wyłącznie w przypadku wczesnych zapisów.
Świadczenia zawarte w cenie
Bilety lotnicze na całej trasie; wszelkie koszty transportu, wyżywienie – 3x dziennie podczas trekkingu, herbata, kawa, śniadania w Islamabadzie; noclegi (pokoje 2 –osobowe) w hotelach klasy turystycznej; noclegi w namiotach podczas trekkingu; opłaty za wstępy i zezwolenie, ubezpieczenie KL, NNW, bagaż; namioty, namiot jadalny, sprzęt kempingowy i kuchenny; lokalni przewodnicy górscy, tragarze, kucharze, oficer łącznikowy, polski pilot.
Poza ceną
Obowiązkowa dopłata na miejscu w wysokości 700 USD (ostatnia rata wyjazdu płatna na miejscu) obejmująca część świadczeń, ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, ubezpieczenia od chorób przewlekłych, kosztów wizy i pośrednictwa wg aktualnej stawki; zwyczajowych napiwków, dopłaty do pok./namiotu 1-os.
Uwagi
Orientacyjna liczebność grupy od 8 do 16 osób. Wyprawa jest przeznaczona wyłącznie dla osób znajdujących przyjemność w chodzeniu po górach i posiadających minimalną sprawność i kondycję, aby pokonywać całodzienne odcinki. Posiłki przygotowywane są przez kucharzy podążających za grupą. Każdy z uczestników niesie tylko swoje rzeczy osobiste, główny bagaż jest niesiony przez tragarzy. Uczestnikom wysyłamy szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania się do wyprawy wraz z listą niezbędnego własnego ekwipunku. Należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z przynajmniej dwoma zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy. Biuro pośredniczy w uzyskaniu wizy pakistańskiej, paszport wraz z odpowiednią dokumentacją należy dostarczyć do biura 40 dni przed wyjazdem. Biuro nie odpowiada za zmiany w programie lub powstałe koszty wynikające z nieprzejezdności dróg lub zjawisk atmosferycznych. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Biuro zastrzega sobie prawo przesunięcia o maksimum 1 dzień terminu wycieczki lub jej wydłużenia o nocleg tranzytowy bez dodatkowych kosztów zgodnie z aktualnymi rozkładami lotów.